Atlant çamaşır makinesi – F4 hatası

SM Atlant'te F4 hatasıAtlant çamaşır makinesi F4 sembolü, yıkama programının ortasında en beklenmedik anda, “ev asistanı” düzgün çalışıyor gibi göründüğünde görünür, ancak gerçekte acil onarım gerektiren bir arıza vardır. F4 hatasının ne anlama geldiği, nasıl bulunacağı ve nedenlerinin nasıl ortadan kaldırılacağı hakkında bu yazıyı okuyun.

Kodun şifresini çöz

Hemen hemen her Atlant çamaşır makinesinin bilgilendirici bir ekranı vardır ve bir arıza durumunda, bizim durumumuzda F4 hatası olarak belirli bir hata görüntülenir. Ama bu markanın ekranı olmayan “ev yardımcıları” modelleri var ama kendi kendine teşhis sistemi var. Mantıksal bir soru ortaya çıkıyor: Cihazın gösterecek yeri yoksa bir F4 hatasını nasıl tanırız?

Doğru soru değil ve işte nedeni. Bu durumda Atlant, kontrol panelindeki LED’leri kullanarak bir hata görüntüler. Özellikle, bizim durumumuzda, lambaların alt sırasına bakmanız gerekir. Aşağıdaki şekil, F4 kodunu görüntüleyen, ekransız Atlant Kontrol Panelini göstermektedir. Lütfen açma / kapama lambasının ve alt sıradaki ikinci lambanın yandığını unutmayın.

Ekransız Atlant çamaşır makinesinde F4 hatası

F4 sembolü nasıl görüntülenirse gösterilsin, kod çözme aynıdır. Özü şu şekildedir: atık suyun tanktan boşaltılmasında sorunlar vardı. Daha kapsamlı bir kod çözme, bize bu hatanın neden ortaya çıktığının nedenlerinin bir listesini gösterir. Bir sonraki paragrafta bu listeye bakalım.

Bu sembol neden görünüyor?

F4 hatasının görünümü, çeşitli arıza türleriyle ilişkilendirilebilir ve şunları içerir:

 • Kanalizasyon sistemi, özellikle boşaltma filtresi veya boşaltma hortumu tıkalı;

Çamaşır makinesinin düzenli yıkanması ve tahliye filtresinin sürekli yıkanması ile, tıkanma nedeniyle F4 kodunun nedeninde azalma olasılığı.

 • Pompa arızası, yani pervane sıkışmış veya elektrik parçası arızalı;
 • Pompa ile kontrol ünitesi arasındaki elektrik kablolarının bozulması;
 • Kontrol ünitesi arızası (triyak veya yanmış direnç).

Kodun nedenlerini ortadan kaldırın

Öyleyse, bu hata ne anlama geliyor ve ortaya çıkma nedenleri açık, bu durumda ne yapacağını ve nasıl düzeltileceğini bilmeye devam ediyor. Cihazın bağlantısını kesmenin ve boşaltma hortumunun bükülme olup olmadığını kontrol etmenin basitliğiyle başlayın. Arabayı bir gün önce hareket ettirdiyseniz, hortumun yanlışlıkla bükülmesi oldukça olasıdır, böylece su depodan çıkmaz.

Ardından, sağ alt köşedeki özel küçük bir kapının arkasında bulunan tahliye filtresini kontrol edin. Makinenin altına bezler yerleştirerek veya su altında düşük bir kabı değiştirerek filtreyi sökün. Gerekirse kısmı durulayın, ardından yerine geri koyun. Bunun üzerine, en basit prosedürler tamamlandı, aletler hazırlandı ve ihtiyacınız olacak: tornavidalar, pense, multimetre. şimdi başla:

 • Cihazı ağdan, sudan ve kanalizasyondan ayırın;
 • Gerekirse tankı filtre deliğinden boşaltın
 • Cihazı uygun bir yere uzatın;
 • Cihazı sol tarafa çevirin ve altına eski bir bez veya eski bir battaniye koyabilirsiniz;
  SM Atlant'te bir pompa
 • Aşağıdan pompayı göreceksiniz, ondan tellerle bir çip kesmeniz gerekiyor;
 • Ardından pompayı tutan üç vidayı sökün ve bunları makineden çıkarın;
 • Yeni yedek parçalar kurun ve ekipmanı monte edin.

Bilginize! Atlant çamaşır makinesinde, genellikle Askoll serisi pompa kurulur.

Yıkayıcı, pompadan kaynaklanmayan bir F4 hatasına neden olursa, bir multimetre alın ve tahliye pompası ile elektronik ünite arasındaki kabloları sürekli kontrol edin. Kırık bir kablo nedeniyle pompa çalışmaz, bu nedenle su tankta kalır. İş basit, ancak ortalama bir kullanıcı bunu yapamayabilir, bir elektrikçi düşünün.

Arıza listesindeki sonuncusu elektronik birimdir, çünkü öncelikle arızası çok sık değildir ve ikincisi onarımı o kadar kolay değildir. Bunu yapmak için, özel aletlere, çamaşır makinenizin elektronik ünitesinin devresine ve elektronik alanında minimum bilgiye ihtiyacınız vardır. Atlant için 5521хх, 5522хх, 5523хх panel serilerinden bir ünite örneği verelim.

SM Atlant Birim Tablosu

Yukarıdaki resimde kırmızı daire içine alınmış, J2 konektörünün 1 ve 2 numaralı pinlerine 230V ve 0.3A tahliye pompası için bir senkron motor bağlanmıştır. Pompanın çalışması 0,8 A’da üçlü bir vana ile kontrol edilir. Her şeyden önce bu elemanlar ve kontakları kontrol edilir, ayrıca ünite başka hasarlara karşı incelenir ve değiştirilmesi gereken yanmış elemanlar görsel olarak görülebilir.

Bu nedenle, Atlant çamaşır makinesi F4 kodu durumunda bağımsız olarak onarılabilir, çünkü çoğu durumda neden arızalı bir pompadır. Bu kısım bağımsız olarak değiştirilebilir, diğer durumlarda ustayı aramak daha iyidir. iyi şanslar

https://www.youtube.com/watch?v=sE3IEVtXRfc