Atlant çamaşır makinesi – F12 hatası

SM Atlant'te F12 hatasıBelarus Meclisinin Atlant çamaşır makineleri ve diğer markaların makineleri kendi kendine teşhis ile donatılmıştır. Hata kodları, cihazın arızalı olduğunu bildirdi. Bu yazıda, F12 hatasını tartışacağız, oluşum nedenlerini ve bu durumda ne yapılacağını açıklayacağız.

Açıklama ve nedenler

Üretici Atlant, F12 için çok uzun bir açıklama yapıyor: “Motor sorunu.” Bu formülasyon, motorun bozuk olduğunu gösterir, ancak deneyimli bir usta her şeyin o kadar basit olmadığını söyleyecektir. Motorun çalışmasıyla ilgili çeşitli unsurlar arızalanabilir ve bu nedenle Atlant makinesini tamir etmenin karmaşıklığı ve fiyatı tamamen farklı olacaktır. Aşağıdakiler başarısız olabilir:

 • Elektrik motoru için karbon fırçalar;
 • Tel bağlantıları;
 • sargı.

Bu markanın çamaşır makinesindeki F12 hatası, sadece bir motor arızası nedeniyle görünmeyebilir, kontrol paneli neden olabilir. Motoru çalıştırmaktan sorumlu eleman yanarsa, motor basitçe çalışmayacak ve yıkama başlamayacaktır.

Bilginize! Ekransız Atlant çamaşır makinesi, kontrol panelindeki birinci ve ikinci diyotları yakıp söndürerek bu arızayı bildirir.

Motor onarımı

Çoğu durumda, kollektör motoru onarılabilir çünkü “zayıf” yeri, sonunda ortadan kaybolan karbon fırçalardır. Fırçaların değiştirilmesi için talimatlar veriyoruz:

 1. Yıkayıcının çevresi boyunca birkaç vidayı sökerek makinenin arkasını çıkarın.
 2. Kayış tahrikini motor milinden ve silindir kasnağından gevşetin.
 3. Folyoyu motordan gelen tellerle ayırın.
 4. 10 mm’lik bir anahtar kullanarak, motorun sabitlendiği vidaları gevşetin.
  SM Atlant'te sür
 5. Motoru kendinize doğru çekerek ve makineden çekerek raydan çıkarın.
 6. Motorun tabanında, sökülmesi gereken metal kutular içinde iki fırça göreceksiniz.
 7. Arızalı fırçalar yerine benzer yeni fırçalar koyun ve makineyi monte edin.

Önemli! Yalnızca orijinal yedek parçaları alın. Şüpheli bir yerde satın alınan benzer fırçalar sadece grafit değil, aynı zamanda bakır da içerebilir ve bu, motoru tahrip ederek, yani motorun tamamen değiştirilmesiyle tehlikelidir.

Motor fırçaları nedeniyle çamaşır makinesinde F12 hatası görünmediyse, motordan gelen tellerin ve kontaklarının bütünlüğünü kontrol etmek gerekir. Oksitlenmiş kontaklar, bir kablo arızası durumunda temizlenebilir ve değiştirilebilir. Hiçbir şeyi kaçırmamak için çok fazlı seri olarak ve tercihen birkaç kez kullanarak kablolara bağlanmanız gerekir.

Bir çamaşır makinesinin bir elektrik motoru sargısını yakması son derece nadirdir, ancak yine de kontrol etmeye değer. Arıza onaylanırsa, düşünecek hiçbir şey yoktur – motoru tamamen değiştirin. Geri sarmanın bir anlamı yok çünkü fiyat yeni parçadan çok daha ucuz olmayacak, bu nedenle çamaşır makinesini tamamen değiştirmeyi düşünmüyorsanız, derhal orijinal yedek parçaları arayın.

Kontrol Paneli Onarımı

Elektronik kart, transistörler, triyaklar, jeneratör, diyotlar ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli radyo elemanlarından oluşur. Yeni başlayanlar için bu unsurları değiştirmek imkansız bir iştir, çünkü hangi unsurun ne için sorumlu olduğunu tam olarak bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bu iş ustaya emanet edilmelidir. Ancak sizi kendi onarımlarınızı yapmaktan caydırmıyoruz, örnek olarak 50C82, 35M102 ve 45U82’yi kullanarak Atlant yıkayıcının kontrol paneli şemasına aşina olmanızı öneririz.

SM Atlant Devre Kartları

Bu diyagramda, J3 kontaktörünün elektrik motoru bağlantısı için olan kontakları kırmızı daire içine alınmıştır. Stator sargısı, pim 2 ve 3’e bağlanır ve sargının ortası pim 1’e bağlanır. Rotor sargısı, pimler 4 ve 5 ile sarılır. Terrac BTB16-600 güçlü (16 A) ve röle, tahrik motorunun kontrolünden sorumludur. Bir arıza meydana gelirse, önce bu parçalar incelenir, arıza durumunda değiştirilirler.

Gördüğünüz gibi, Atlantis çamaşır makinesi birkaç nedenden dolayı bir F12 hatası oluşturuyor. Hepsi kendi başlarına ortadan kaldırılmamalıdır çünkü belirli bir beceri ve araç gereklidir. Bu bilgilerin sizin için yararlı olduğunu umuyoruz. iyi şanslar