Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2021
EIpaRs 2021

Asma Tavanlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey Burada

Beşinci duvar, neredeyse her zaman dört duvar ve zemini tercih eden bir iç tasarım dünyasında giderek hız kazanıyor. Asma tavan tasarımları yıllardır var olsa da, desenler, yüzeyler, teknoloji ve yanılsamalar açısından bir patlama ile geri dönüyorlar. Beyaz badanalı tavanları sıkmaktan uzakken, bu yeni inovasyon dalgası tavan konseptinde devrim yaratacak ve bu da onu yeni bir evde olması […]

21 Haziran 2020 - 15:32 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi. A+A-

Asma Tavanlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey Burada

Beşinci duvar, neredeyse her zaman dört duvar ve zemini tercih eden bir iç tasarım dünyasında giderek hız kazanıyor. Asma tavan tasarımları yıllardır var olsa da, desenler, yüzeyler, teknoloji ve yanılsamalar açısından bir patlama ile geri dönüyorlar. Beyaz badanalı tavanları sıkmaktan uzakken, bu yeni inovasyon dalgası tavan konseptinde devrim yaratacak ve bu da onu yeni bir evde olması gereken bir yer haline getirecek!

Yatak odası için asma tavan modelleri

Tasarımlara dalmadan önce, ne olduğu, kimin için olduğu ve artıları ve eksileri hakkında bir temel oluşturmak en iyisidir.

Bir evde, oturma odası, banyo odası, mutfak alanı ve sonuncusu yatak odası gibi birçok oda vardır.

Tüm odayı dekore ederken, ev özellikle baharı karşılamak için özel dekorasyonu ile daha güzel olacak. Ancak dekorasyonda yatak odası ayrıntılı olmalıdır, çünkü yatak odası çok fazla dekorasyonla dekore edilmişse görünümü kötüleştirecektir.

Tavan nedir?

Basit bir ifadeyle, asma tavan, bir odanın veya evin orijinal tavanının altına asılı olan monte edilmiş bir tavandır. Genellikle ahşap veya metal çerçevelerle süspanse edilir ve bazen alt tavanın getirdiği yanılsama, bazen orijinal tavanın parçaları sergilenirken, moniker ‘asma tavan’ kazandı.

Bunlar genellikle orijinal tavandan en az 8 inç mesafede monte edilir. Her büyüklükteki evlerde inşa edilecek kadar çok yönlüdür – hepsi şekil ve kullanılabilir alanla akıllı olmakla ilgilidir.

Popüler Asma Tavan Malzemeleri

Alçı Asma Tavan

Alçı kalsiyumun bir çocuğudur ve hafif tavanların yapımında kullanılır. Genellikle demir veya ahşap çerçevelerle tavana asılan ve bir yalamak boya veren tahtalar şeklinde gelirler.

Metrekare başına maliyet:

Paris asma tavan sıva

Bu daha yaygın bir tavan çeşididir, çünkü en azından PoP’nin şekli ve kaynağı kolaydır. Uzun ömürlüdürler ve çeşitli hava koşullarında bile iyi yalıtılmışlar.

Metrekare başına maliyet

Ahşap Asma Tavan

Doğal tanecikleri ve dokuları nedeniyle ahşap , beşinci duvara birçok kez tavan şeklinde girmiştir. Biraz daha pahalı tarafında, bu yüzden büyük ölçekli ticari projelerin aksine büyük olasılıkla konut binalarında göreceksiniz.

Metrekare başına maliyet:

Bunlardan ilk ikisi genellikle Hint evlerinde tercih edilen tavandır, çünkü çok daha özelleştirilebilirler.

Asma Tavan Tasarım Çeşitleri

Hangi tavan tasarımının uygulanacağını değerlendirmenize yardımcı olmak için, hem klasik hem de trendin özetini aşağıda bulabilirsiniz:

Tek katmanlı asma tavan

Bu tavan tipi, bir odayı tüm domuz sürmeksizin canlandırmak için kusursuz bir yoldur. Ev sahipleri, beyaz bir tavanda beyaz bırakmayı seçebilirler, çünkü bu, alanı boğmak zorunda kalmadan boyut ekler. Ancak, bir patlama ile dışarı çıkmak istiyorsanız, gözü hemen yukarı çekmek için çeşitli renkler, şekiller, dokular ve aydınlatma seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu, küçük bir alandan veya dekor açısından fazla bir şey yapmayan bir alandan uzaklaşmak için harika bir hile.

Çok Katmanlı Asma Tavan

Katmanlar, tamamen kişiselleştirilmiş bir tavan oluşturmak için zaten çok yönlü bir ortamla deneme yapmanın harika bir yoludur. Daha büyük odalarda, tavanın ortasındaki çok katmanlı bir tavan drama ve ihtişam hissi yaratırken, kenarlara yakın yerleştirilenlerin mekanın daha geniş görünmesi daha olasıdır. Çok katmanlı bir tavan ayrıca aydınlatma, renk ve şekil tabanlı deneyler için yeni yollar açar, bu nedenle yaratıcı kaslarınızı esnetmekten korkmayın!

Artı-Eksi POP Asma Tavan

Tamamen POP’dan inşa edilen artı eksi tavan tasarımı, normal bir asma tavandan çıkıntı yapan veya aksine, içine sıkışmış elemanların olduğu yerdir. Bu eğilim daha ayrıntılıdır, bu nedenle mevcut dekor planlarını ve bu fikirle oynamadan önce sahip olduğunuz alan miktarını dikkate aldığınızdan emin olun.

Kesonlu Asma Tavan

Kapaklar, tavana sabitlenmiş batık kare veya kutu panellerdir. Bu tavan tasarımı anında bir alana taşınmasının yanı sıra, bir odada daha yüksek tavan yüksekliği ve birden fazla boyut yanılsaması yaratıyor.

Asma Tavanın Artıları ve Eksileri

Bir tavanın kurulup kurulmayacağı konusunda hala kararsızsanız, karar vermenize yardımcı olacak birkaç artı ve eksileri:

Asma Tavan # 1’in Avantajları: Mükemmel Akustik

Orijinal tavana ek bir katman eklemek, bir odada daha iyi akustik sağlar. Bu, oturma odaları, ev sineması ve film izleme veya müzik dinlemenin birincil aktivite olduğu AV odaları için mükemmel bir iç tasarım uygulamasıdır.

Asma Tavan # 2’nin Avantajları: Kabloları Gizler

Tavanınızda veya duvarlarınızda kablo karmaşası varsa, yanlış bir tavan onları gizlemek için mükemmel bir yerdir. Düşen tavana gömülü veya gizli aydınlatma da takılabilir. Bu, ek fikstürlere ve kablolamaya gerek olmadan aydınlatmayı halleder.

Yanlış Tavan # 3’ün Avantajları: Yüksek Tavanları Düşürür

Bir odadaki mobilyaları cüce eden yüce dikey alanla uğraşmak zorunda kalan ev sahipleri, oranları geri yüklemek için sahte bir tavan kurmayı düşünebilirler. Bu tamamen kozmetik değişim, yapıya dokunmadan evin görünümünü değiştirmenizi sağlar.

Asma Tavan # 4’ün Avantajları: Odayı İzole Eder

Ülkenin daha soğuk bölgelerindeki evler için bu, ek bir yalıtım odası kapasitesi sunuyor. Ek katman, havayı hapseden ve odayı soğutan orijinal katman arasında bir boşluk oluşturur. Ayrıca klimaların çalışmasını optimize eder. Çünkü kare görüntüleri serinletir ve enerji faturalarını keser.

Yanlış Tavan # 1’in Dezavantajları: Kurulum Uzmanlardan Hassasiyet Gerektirir

Asma tavan kurmak, kullanılan sıradan malzemeye rağmen bir DIY projesi olmaktan çok uzaktır. Tasarım, hesaplama ve kurulumda hassasiyet gerektirir ve sadece uzmanlar tarafından yerine getirilmelidir. Tavanınızın şekline ve ayrıntılarına bağlı olarak, ek destek ve kablolama konusunda da tavsiyeye ihtiyacınız olabilir.

Yanlış Tavan # 2’nin Dezavantajları: Düşük Tavanlı Odalar için Uygun Değil

Orijinal duvardan en az 8 inç uzakta olması gerektiğinden, tavan yüksekliğinin daima 11 feet veya daha fazla olması önerilir. Kompakt evler için bu bir dezavantaj olabilir. Çünkü tavandaki çok fazla ayrıntı, alanın dar görünmesini sağlayabilir. Bununla ilgili bir yol var, ancak küçük ev sahipleri odanın bir köşesinde kısmi bir tavan seçebilirler. Ekstra boyut için bir duvarı veya TV konsolunu tavana uzatmayı da seçebilirler.

Yanlış Tavan Nereye Yüklenir

Evinize tavan kurabileceğiniz için gerçekten bir sınır yoktur, ancak popüler seçenekler şunlardır:

Asma Tavan Konum # 1: Oturma Odası

Bu, büyük bir giriş sağlar ve mevcut dikey alan miktarını anında ima eder ve odayı olduğundan daha büyük veya oldukça doğru gösterir.

Asma Tavan Konum # 2: Yatak Odası

Yatağın üzerindeki asma tavan veya zemin ve duvar arasındaki dikey uzunluğu çalıştırmak, bir yatak odasının gerektirdiği konfor ve rahatlıktan ödün vermeden odaya dram eklemenin çarpıcı bir yoludur.

Asma Tavan Konum # 3: Çocuk Odası

Pembeler ve mavilerle güvenli oynamak yerine, tüm rengi almayı ve tavan şeklinde atmayı düşünün. Bu, mekanı tasarım açısından akıllıca bağlarken, odayı potansiyel olarak tehlikeli dekor öğeleri ve mobilyalardan uzak tutar.

Asma Tavan Yer # 4: Mutfak

Güvenli oyuncular için değil, mutfakta yanlış bir tavan, stil eklemenin kesin bir yoludur. Görev odaklı bir alanı sıra dışı tasarım için puan alan bir alana dönüştürür. Sadece süslü görünmekle kalmaz, aynı zamanda duvar veya tezgah alanı kullanmadan ek aydınlatma sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Klima aylık ne kadar yakar Klima aylık ne kadar yakar

Klima tüketimi Klima bana aylık ne kadara mal olur? Klimam ayda ne kadar tüketiyor? modeli enerji sınıfı soğuk tüketim ısı tüketimi Güç...

İç mekandaki aynalar, fikirler ve yerleşim kompozisyonları İç mekandaki aynalar, fikirler ve yerleş...

Farklı fonksiyonel alanların özelliklerini dikkate alarak konut içlerinde aynalar ve kullanımları. Ayna, içinde bulunduğu odanın ışığı,...

Hostelworld nasıl çalışır? Hostelworld nasıl çalışır?

Seyahat etmek hayatın önemli bir parçasıdır. İşleri ve diğer işleri ile aşırı yükü olan insanlar her zaman bir mola vermek için bir fır...

Dış cephe mantolama nedir hangisi daha iyi Dış cephe mantolama nedir hangisi daha i...

Yapacağımız ilk şey, mantolama nedir şu anda ele aldığımız kaplama teriminin etimolojik kökenini belirlemeye devam etmektir. Spesifik o...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Klima aylık ne kadar yakar Klima aylık ne kadar yaka...

Klima tüketimi Klima bana aylık ne kadara mal olur? Klimam a...

İç mekandaki aynalar, fikirler ve yerleşim kompozisyonları İç mekandaki aynalar, fik...

Farklı fonksiyonel alanların özelliklerini dikkate alarak ko...

Hostelworld nasıl çalışır? Hostelworld nasıl çalışır...

Seyahat etmek hayatın önemli bir parçasıdır. İşleri ve diğer...

Pencere panjur fiyatları 2021 Pencere panjur fiyatları ...

ÖNCÜ FİRMA Model Fiyatı PİMAPEN ELEKTRIKLİ PANJUR 160 – 200 ...

Oda hava soğutucularının seçimi için öneriler Oda hava soğutucularının ...

Hava soğutucu kalitesi, sunumu, ürünün büzülme miktarı, soğu...

En İyi hava soğutucu tavsiye En İyi hava soğutucu tavs...

En İyi Hava Soğutucuları Klimaların pazarı ele geçirdiği yad...

Çamaşır makinesi su alıyor ama dönmüyor Çamaşır makinesi su alıyo...

Çamaşır makinesi dönmüyor: nedenleri ve sorunun aranması Çam...

Sukulent türleri ve çiçek açan türleri Sukulent türleri ve çiçek...

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, su...

Dış cephe mantolama nedir hangisi daha iyi Dış cephe mantolama nedir...

Yapacağımız ilk şey, mantolama nedir şu anda ele aldığımız k...

Yerli oyun şirketi  rollic games satıldı Yerli oyun şirketi rolli...

Zynga, Hızla Büyüyen Hiper Günlük Oyunlar Sektöründe Lider o...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ