Asla modası geçmeyen ikonik mobilyalar

Bazı mobilya parçaları, hızla popüler olan ve aynı zamanda hızla sıkıcı hale gelen yenilikçi ve cesur tasarımlarıyla çok heyecan verici. Ancak bazen tasarımcılar o kadar etkileyici ve zamansız şeyler yaratmayı başarırlar ki, anında stil ikonları haline gelirler ve moda ürünlerinin kataloglarından asla çıkmazlar. Bu yazıda, size 50 yıl önce yaratılmış ve çok yönlülüğü ve her türlü iç mekana entegre olabilme kabiliyetleri nedeniyle hala talep gören bu tür 11 öğeyi tanıtacağız.

Öyleyse tanışın – ikonik mobilyalar:

1. sehpa Noguchi (Noguchi)

Bu tablo, adını tasarımını geliştiren sanatçı ve endüstriyel tasarımcı Isam Noguchi’ye borçludur. Noguchi masası ilk olarak 1947’de Herman Miller markası tarafından halka tanıtıldı, ardından defalarca diğer sehpa modelleri için bir model ve ilham kaynağı olarak kullanıldı.

Nötr oturma odasında Noguchi sehpa Siyah tabanlı Noguchi sehpa İç mekanda Noguchi sehpa ve Ames koltukları

2. Sandalye Yumurtası (Yumurta)

İlk olarak 1958’de Kopenhag’daki Radisson SAS Oteli için Arne Jacobsen tarafından tasarlanan Egg sandalye, hem klasik hem de modern iç mekanlarla kusursuz bir şekilde harmanlanan zarafeti ve sonsuz güzelliği ile dünyayı fethetti. Bu sandalyenin diğer avantajları arasında, insan vücuduna yüksek rahatlık ve çok çeşitli sıra dışı renkler verme yeteneği vardır.

Oturma odasında parlak yumurta sandalye İç kısımdaki yumurta şeklindeki sandalyeler Tasarımcı Arne Jacobsen imzalı yumurta sandalye

3. Sandalye Panton (Panton)

Panton sandalye, zarafetin en fütüristik ve abartılı modellerde bile var olabileceğini açıkça kanıtladığı için mobilya tasarımı dünyasında devrim yarattı. Her zamanki dört ayaklı düz arkalıklı sandalyelerin aksine Panton sandalye, insan vücudunun siluetini takip eden kıvrımlı ve kesintisiz bir yapıya sahiptir.

Beyaz Panton sandalyeler ve cam masa Çok Renkli Parlak Panton Sandalyeler Sarı Panton Sandalye

4. Masa Lalesi (Saarinen Lalesi)

Lale masa veya diğer adıyla Kaide, mutfak ve yemek alanlarının tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tasarım türü ilk olarak 1956’da tanıtıldı ve düşen bir su damlasından esinlenen bir şekle sahip bir döküm alüminyum tabana sahipti.

İkonik Saarinen Lale beyaz masası Saarinen Lale koyu renkli tablalı masa Saarinen Tulip yemek masası

5. Yer lambası Arco

Arco lamba, 1962 yılında dünyaca ünlü Flos markası için Achille Castiglioni tarafından tasarlandı. O zamandan bu yana yarım asırdan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen, bu zemin lambaları hala geniş oturma odaları veya diğer geniş alanlar için mükemmel olan çok modern ve şık bir görünüme sahiptir.

İç kısımda Flos tarafından yer lambası Arco Kanepenin arkasında Arco zemin lambası Aydınlık bir oturma odasında ark zemin lambası Arco

6. Koltuk Eames


Mobilya firması Herman Miller için Charles ve Ray Ames tarafından tasarlanan bu sandalyeye resmen Eames salonu deniyordu ve rahat bir Osmanlı ayağı eşlik ediyordu. İnsan rahatlığı ve konforu için tasarlanan bu ürünlerin her ikisi de 1956’da piyasaya sürüldü ve hala mobilya işinde zarafetin simgelerinden biri olmaya devam ediyor.

Siyah deri döşemeli Eames koltuk Eames beyaz koltuk Siyah Eames şezlong ve ayaklık

7. Bench Nelson (Nelson platform bankı)

Nelson Bench ilk olarak 1946’da tanıtıldı ve çok basit ve anlaşılır görünümüne rağmen modern tasarımın bir simgesi haline geldi. Tasarımcı George Nelson tarafından yaratılan bu tezgah, mimariye olan tutkusunu tam olarak yansıtıyor ve kamu ve konut binalarını dekore etmek için çarpıcı bir parça haline getiriyor.

Nelson platform bankı Gossitina'da klasik tezgah Nelson Koridorda Bench Nelson Nelson platform bankları ile modern iç mekan

8. Sandalye Lono (Saarinen Womb)

Bu yaratıma “Anne’nin rahmi” (İngilizceden çevrilmiştir. “Rahim”) denmesi boşuna değildir, çünkü tasarımı sadece ilginç olmakla kalmaz, aynı zamanda üzerinde oturan kişinin rahatça kıvrılmasına ve rahat hissetmesine de olanak tanır. . Model üç boyutta gelir ve özel bir osmanlı ile tamamlanabilir.

Turuncu Saarinen Rahim koltukları Eero Saarinen'den osmanlı sandalye Osmanlı ve masa Noguchi ile Koltuk Rahim

9. Eliptik tablo Ames

Eliptik sehpa Ames, tasarımcıların uzun kontrplak deneyleri sonucunda doğdu. Yedi kat huş ağacı kontrplaktan ve bir çelik tel tabandan yapılmıştır, sadece oturma odalarında değil, yatak odalarında ve diğer salonlarda da kullanılabilir.

Oval masa ve dört Eames koltuk Beyaz Ames sehpa İç tasarımda Ames sehpa

10. Örnek Olay Kanepe

Bu mobilya parçasına gelince, ana özellikleri sadelik ve modern tasarımdır. Bu kanepe aynı zamanda hem kanepe hem de uyumak için rahat bir yatak olarak görülebilir. George Nelson tarafından şilte ve yastıklı düz bir platformdan tasarlanan bu tasarım, diğer kreasyonları ile aynı benzersiz çekiciliğe sahiptir.

Tasarımcı Nelson'dan Örnek Çalışma Koltuğu Oturma odası koltuğu olarak Vaka Çalışması koltuğu Oturma odası tasarımında Örnek Çalışma koltuğu

11. Plastik sandalye Ames

Yine Charles ve Ray Ames tarafından tasarlanan bu mobilya parçası, dünyanın endüstriyel olarak üretilen ilk plastik sandalyesi oldu. On yıllardır birçok ev, ofis, kütüphane ve kamusal alan için ideal seçim haline getiren çok basit, konforlu ve dayanıklı bir tasarıma sahiptir. Evrenselliğin sembolü.

Yemek masası etrafında plastik Eames koltuklar Dünyanın İlk Plastik Sandalyeleri (Ames Tarafından Tasarlandı) İç mekanda plastik sandalyeler Eames