Ariston çamaşır makinesinde H20 hatası

Ariston'da H20 hatasıHotpoint Ariston yıkayıcıları, çoğu kodun İngilizce WOW harfiyle başladığı bir kendi kendine teşhis sistemi ile donatılmıştır. Bu nedenle, H20 kodunun görünümü garip görünebilir. Bunun ne anlama geldiğini ve bu durumda ne yapılacağını anlayacağız.

Semptomların yorumlanması ve tanımlanması

Çamaşır makinesinde hata h20, kullanıcı Ariston su doldurma sisteminde bir arıza olduğunu bildiriyor. Sıfır sayısını okursanız, O harfi gibi, suyun formülünü alırsınız. Üreticiler, herhangi bir programda olabilecek bu hatayı kaydetmeyi kolaylaştırmak için bu formülü aldılar. Çoğu durumda çamaşır makinesi durulamadan önce donar.

H20 arızasının önemli bir özelliği, münferit “boşaltma” veya “döndürme” modları tetiklendiğinde, cihazın normal şekilde çalışması ve herhangi bir arıza olmamasıdır.

Ek olarak, makine yıkamayı durdurmadan önce ortaya çıkan semptomlardan bahsetmeye değer:

 • Tanka hiç su dökülmez;
 • Çok az su çıkıyor
 • Tanka çok fazla su çekiliyor;
 • Tanka giren su doğrudan boşaltılır (kendi kendine drenaj).

Ortaya çıkma nedenleri

Sistem neden bu hatayı veriyor? Bunun birkaç nedeni var.Ariston-H20 hatası

 1. Ana sebep doldurma vanası ile ilgilidir. Çoğu zaman suyla birlikte cihaza giren çöp ve pas parçacıklarıyla tıkanırlar. Valf kontağı veya valfin kendisi arızalı olabilir.
  Su besleme musluğunun açık olup olmadığını ve suyun hangi basınçta sağlandığını kontrol etmeyi unutmayınız. Bu durumda, çamaşır makinesinde bir arıza aramanıza gerek yoktur.
 2. Suyu boşaltırken bunun nedeni tahliye hortumunun kanalizasyona yanlış bağlanmasıdır.
 3. Çok az veya çok su varsa, basınç anahtarı arızasının nedeni bulunmalıdır.
 4. H20, en azından elektronik ünitenin arızalanmasına neden olur.

Lütfen, F01 kodunun H20 hatasından sonra görünmesi durumunda, ikinci hatayla ilişkili bir donanım arızası olabileceğine dikkat edin.

Dolum vanası

Doldurma valfiyle ilgili sorun, bu hatanın ana sorunudur ve bunu daha ayrıntılı olarak açıklayacağız ve nasıl düzelteceğimizi öğreneceğiz. Bu kısım doğrudan hortum girişinin arkasında bulunur. Bu nedenle, suyu kapatın ve giriş hortumunu sökün; hemen doldurma valfi filtre ağını göreceksiniz. Bir pense kullanarak ağı sizin için yavaşça geri çekin ve suda durulayın. Ağ çok paslı ve kirliyse, 20 dakika sitrik asit çözeltisine batırın, ardından durulayın ve yerine geri koyun.

Doldurma valfi filtresi

Tıkanma değilse, parçanın kendisini kontrol etmeye devam edin:

 • Ekipman düğümüne erişim sağlamak için yıkayıcının üst kapağının çıkarılması;
  Ariston'daki Valve Bay
 • Bir multimetre kullanarak valf bağlantılarını kontrol edin;
 • Doldurma valfinin kendisini test edin;
 • Bir arıza durumunda, elektrik giriş valfini ayırın
 • Kasadan sökün;
 • Yeni bir bölüm koyun.

Basınç şalteri ve drenaj sistemi

Su seviyesi sensörü, yıkayıcıdaki su havuzunu “izler” ve üniteye ne kadar su toplandığı hakkında bir sinyal gönderir. Sensör arızalıysa, tanka çok fazla veya çok az girebilir. Bu bölümü kendiniz kontrol etmeniz çok kolay. Gerek:

 1. Üst kapağı Ariston çamaşır makinesinden çıkarın.Basınç anahtarı anahtarı
 2. Makinenin üstünde bir basınç anahtarı bulun.
 3. Basınç borusunu sızıntı açısından kontrol edin. Parçanın çalışmasını kesinlikle etkileyecek şekilde uçabilir veya bloke olabilir. Ek olarak, boru kırılabilir ve bu durumda değiştirilmesi gerekir.
 4. Ardından, bir multimetre kullanarak sensör kontaklarını ve basınç anahtarına giden kabloları kontrol edin.
 5. Yukarıdaki unsurların tümü sağlamsa, büyük olasılıkla sensörün kendisi kırılmıştır ve bu genellikle olur.
 6. Ariston çamaşır makinesinde benzer bir parça alın ve arızalı ile değiştirin.

Kendi kendine boşalan su durumunda, derhal tahliye hortumunu kontrol etmeye başlayın. Boşaltma noktası izin verilen değerden düşükse, tanktan su akmaya başlayacaktır. Bu, çamaşır makinesi başlangıçta gidere yanlış bağlanmışsa ve ayrıca tahliye hortumu arka duvardaki mandaldan düşerek dik tutulmuşsa olabilir. Çamaşır makinesi tahliyesi nasıl yapılır makalesinde tahliye ve bağlantı sistemi hakkındaki her şeyi okuyun.

Elektronik kart

Valf ve basınç anahtarını kontrol ettikten sonra hala hata yapıyorsanız, bir kontrol paneli düşünmelisiniz. İlk olarak, neden su giriş vanasını kontrol etmekten sorumlu bir triyak veya yanmış bir yol olabilir. Bu durumda modülü tamir etme imkanı vardır. Yeni bir ürün, bir havya ve sabır stoklamanız gerekiyor. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu çalışmayı ustaya dayandırmanızı öneririz. Sizi cesaretlendirmediğimizi düşünmeyin.

Nadir durumlarda, Ariston çamaşır makinesi, elektronik kartın donanım yazılımındaki bir arıza nedeniyle donabilir. Cihazı 20 dakika ağdan ayırmayı ve yıkamayı yeniden başlatmayı deneyin, ‘beyni’ yeniden başlatmak sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Aksi takdirde, panoyu yeniden yüklemeniz veya yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir, bu da büyük bir kuruşa mal olacaktır.

Böylece H20, çeşitli düğümlerin bozulmasına neden olabilir. Ancak çoğu durumda sorun hemen çözülür, yani evde. Talimatları izleyerek onarımı kendiniz yapabilirsiniz, ancak istemiyorsanız, ana ile iletişime geçin. iyi şanslar