Ariston çamaşır makinesinde F18 hatası

Ariston çamaşır makinesinde F18 hatasıHer çamaşır makinesinde, bir arıza durumunda ekranda görünen bir dizi arıza kodu vardır. Bazı hatalar ve nedenleri kolayca ortadan kaldırılır, ancak Ariston çamaşır makinesindeki F18 hatası, hatalardan biri olarak kabul edilir. Tespit edildiğinde ne yaparsınız?

Kodun görünümü

Hotpoint Ariston modelleri genellikle bu hatadan yıkama başlamadan önce bahseder: tambur dönmeye başlamaz, ancak çamaşırlar yüklenir, toz örtülür ve ambar kapağı sıkıca kapanır. Bununla birlikte, kurutma veya sıkma dahil yıkama işleminin herhangi bir aşamasında F18’in görüntülendiği durumlar vardır. Çok nadir durumlarda, cihaz aktif olarak çalışıyor gibi görünür ve hata kodu ortadan kalkmaz.

Uyarı! Kollektör motorlu Ariston makinelerinin modellerinin cephaneliklerinde F18 hataları yoktur, sadece asenkron motorlu cihazların ekranlarında görünürler.

Tüm Hotpoint Ariston çamaşır makinelerinin prensip olarak elektronik ekranlarla donatılmadığı unutulmamalıdır. Ancak bu, bir arızayı gösterme yeteneğini engellemez.

  1. En eski modellerde sadece iki gösterge vardı: kapı kapağını kilitleme ve doğrudan güç. Bu tür cihazlar için, F18 hatası, cihazın yan tarafındaki bir dizi özel eylemle değiştirilir: güç göstergesinde 18 parlak yanıp sönme, paralel bir dokunuşa benzeyen sesler ve program seçiciden saat yönünde dönüş.
  2. Modern modeller (aralarında AV, AVL, AVTL, AVSL ve CDE) zaten çok sayıda gösterge ile donatılmıştır, ancak yine de bir ekrana sahip değildir. SM’ler için, ihtiyacımız olan hataya aşağıdaki belirtiler eşlik eder: iki gösterge paralel olarak yanıp söner – “sıkma” ve “hızlı yıkama” / “ekstra durulama”. İkinci göstergenin adı modele bağlıdır; Bir dizi ek işte en alttan ikinci sırada yer almaktadır. Kilit göstergesinin yanıp sönmesi de mümkündür.Ekransız formlarda kod tezahürü
  3. Düşük Son Seri CM’ler, diğer göstergeleri kullanan bir hatayı gösterir. Çoğu zaman bu, ikinci ampulün üstte (durulama) ve altta (son yıkama göstergesi) yanıp sönmesidir. Bazı durumlarda, panoda dikey veya yatay olarak yerleştirilmiş olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm eklenti göstergeleri aydınlatılabilir (konfigürasyon modelden modele değişir).
  4. Aqualtis Hotpoint-Ariston yıkayıcıları, ikinci ve beşinci düşük sıcaklık göstergelerinde bir arıza olduğunu gösterir. Bazı modellerde yalnızca altı ısı lambası bulunurken, diğer modellerde beş adet vardır. İlk durumda, “gerekli” göstergeler, ikinci – 30 ve 90’da 30 ve 60 derece değerlerine karşılık gelir.

Çamaşır makinesinden gelen talimatlar kaybolmazsa, onlara bakmak için çok tembel olmayın. Kural olarak, üreticiler olası sorular sunarlar ve tam olarak bunun veya bu hatanın formda nasıl ortaya çıktığını yazarlar.

Hatanın doğası

Yukarıdaki arıza kodu, yıkayıcının elektronik ambalajındaki bir arızayı, yani ECU’nun ana işlemcisi ile CPU’nun kontrolörü arasındaki iletişimde bir arıza olduğunu gösterir. Asenkron motor (yukarıda belirtildiği gibi, sadece bu tip motora sahip modeller F18 ekranında gösterilir).Konsol kırıldı

Sorun ECU’da olduğundan, soruna bir çözüm bulmak ve uygulamak için, mikro devrelerle başa çıkmada çok fazla deneyime sahip olmanız zorunludur. Bu mevcut değilse, sorunu kendiniz çözmek pratik olarak imkansız olacaktır.

Ancak bir arıza, mutlaka bir arızayı göstermez. Kısa vadeli teknik arızalar da nadir değildir. Bu durumda çamaşır makinesini tekrar çalışır duruma getirme işlemi beş dakikadır. Ev asistanını güç kaynağından birkaç dakika ayırmanız ve ardından tekrar açmanız yeterlidir.. Kart sağlamsa, manipülasyondan sonra hata kodu ekrandan kaybolacaktır. Ancak kilitlenme işe yaramadıysa, profesyonel onarıma gittim.

nasıl düzeltilir

Sorun gerçekten DSP’de veya jenerik kontrolörde ise, herhangi bir münferit elemanı değiştirmek pratik değildir, kontrol ünitesi tamamen değiştirilmelidir. Onarım gelince, aşağıdaki durumlarda mümkündür:

  • Sabit konsol “uçtu”. Kasa tamamen kurulabilir ve özel ekipman yardımı ile eleman kolayca yeniden programlanabilir;
  • Güç kondansatörü veya optocoupler arızalı – mağazadan yeni bir parça satın almanız ve eskisini yerine koymanız yeterlidir;
  • Mikro devrenin pistonlarında iletişim hatası – tanıdık kişiler veya elektronik ustalar sorunu çözmek için onları tekrar lehimliyor.

DTC F18 en zor olanıdır çünkü sadece belirli bilgi ve deneyime sahipseniz onarılabilir. Hala kartı kendiniz tamir etmeye karar verirseniz, elektroniklerle çalışırken güvenliği unutmayın.