Ariston çamaşır makinesinde F16 hatası

F16 cm AristonHotpoint Ariston dikey çamaşır makineleri, yıkama işlemi başladıktan hemen sonra F16 hata kodunu görüntüleyebilir. Çoğu durumda, program başlamadan önce bile bir hata hemen görüntülenir. Bazen sembol bir şeyleri yıkarken görünebilir. F16 hatasının neyi ifade ettiğini, çamaşır makinesinde ne tür bir hasar olduğunu öğreneceğiz?

Görünüm hatası

Modern yıkama ekipmanlarında bir arızayı belirlemenin en kolay yolu bir ekrandır. Dijital ekranda, sistem F16 kısaltmasını görüntüler. Cihazın ekranı yoksa, kullanıcının ev asistanının davranışını dikkatlice izlemesi gerekecektir.

Daha önce, kontrol panelinde tek bir güç göstergesine sahip olan Hotpoint Ariston modelleri (ATL, AT ve TX modellerinden bahsediyoruz), ışığı yakıp program seçiciyi döndürerek sistemde bir arıza olduğunu bildirirdi. İmlecin art arda 16 yanıp sönmesi ve programlayıcıya tıklanması F16 hatasını bildirecektir.

Donanımlı çamaşır makineleri yalnızca bir ağ düğmesini değil, aynı zamanda ek işlevler seçme tuşlarını da yıkayarak kullanıcıyı biraz farklı bir şekilde bilgilendirir. Örneğin, AVTL serisi cihazlarda, AVTXL, “Döndürme” göstergesi yanıp sönmeye başlar ve bununla birlikte kapıyı kilitlemek için “Anahtar” sembolü bulunur.

Ariston Low-End Serisinin dikey makineleri, Durulama lambasını (seçilen konumun fazlarının göstergeleri ile şaftta bulunur) geçerek bir arıza gösterir. Ek olarak, ek LED’ler yanabilir.

nerelisin?

Tespit edilen hatayı ortadan kaldırmak için ne yapılmalıdır? Bu tanımlamanın ne tür bir sistem arızasına işaret ettiğini anlamak gerekir. Hata Çamaşır makinelerinde F16 Dikey yükleme tipine sahip Ariston, tambur park sensöründe bir sorun olduğunu gösterir

Arıza sembolü yalnızca “dikey çubuklar” içindir; Önden yüklemeli otomatik cihazlarda bu hata mevcut değildir.

Arızanın meydana gelmesinin bir sonucu olarak birkaç seçenek vardır:Ariston'da kanatlı tambur

  • Tambur sayfaları tamamen kapanmamış. Bir şeyler yüklemeyi bitirdikten sonra panjurların sıkıca kapatıldığından emin olun. Kapatıldığında, belirgin bir tiz ses duyulmalıdır. Gevşek kapama ile makine çalışmaya başlamaz;
  • Kişilerin zayıf teması. Park sensöründen kontrol cihazına giden devredeki tellerin güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun. Bazen çamaşır makinesinin çalışma sırasında yarattığı titreşimler nedeniyle kontakların yoğunluğu bozulur. Çözüm, telleri eski haline getirmek olacaktır;
  • Konsolun bir kerelik arızası. Belki de kodu kaldırmak, AGR’nin ana şebekeden 15 dakika süreyle kapatılmasına yardımcı olacaktır. Bundan sonra, çamaşır makinesini yeniden başlatın ve gerekli yıkama programını seçin.

Bu nedenle, Ariston çamaşır makinesindeki F16 hatası birkaç nedenden dolayı görünebilir. Hızlı prosedür yardımcı olmazsa, tam bir revizyon yapmanız gerekir. Bazı durumlarda, profesyonel ustaların yardımına başvurmanız gerekecektir.

Düzeltmeye çalışıyoruz

Başlangıçta cihazı kendiniz onarmayı deneyebilirsiniz. Silindir bloğu karakteristik bir tıklama çalışmadan veya makineyi yeniden başlatmadan önce yeniden kapanmazsa, daha ciddi onarımlar gerekecektir.

Silindir kilidi sensörünün, park cihazının ve mikro anahtarın işlevlerini test etmek için, bir multimetre ile “devreye almalısınız”. Laboratuvarı kullanarak elementlerin her biri teşhis edilir. Arıza durumunda hasarlı parçanın yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Kontrol ünitesinin arızalanması ile ortalama bir kişinin durumu düzeltmesi çok zor olacaktır. Ünite kesilmişse, devre ateşlenmişse veya ana işlemci hasar görmüşse, profesyonel yardım için servis merkezi veya atölye ile iletişime geçmeniz önerilir.

Park sensörü kontaklarına su girerse F16 hatası oluşabilir.

Onarımları kendiniz gerçekleştirin, hazırlanın çünkü yanmış devre yollarını lehimlemek, bir arızanın tespit edileceği elemanları değiştirmek gerekebilir. Mikroişlemci arızalanırsa, konsol kurtarılamaz, tamamen değiştirilmesi gerekir.

Sorunların kontrol panelinde olduğu gerçeği değil. Ayrı kontaklar olmadığından emin olmak için yıkayıcı kablolarını kontrol ettiğinizden emin olun. Silindir park sensöründen ana üniteye giden kabloları kontrol etmeye değer.

Dış etkenler nedeniyle kablolar zamanla bozulur, bu nedenle kontaklar kohezyon açısından periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Ariston çamaşır makinesinde, bir tel hatası daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Hasarlı kablolar kısa devreye neden olabilir ve bu da elektronik ana kontrol ünitesinin arızalanmasına yol açabilir. Kablolama ısıyla daralan bir sargı kullanılarak onarılabilir, ancak kablo döngüsünün tamamen değiştirilmesi ideal bir seçenektir. Kontaklar, kaynakla veya kullanılmış kontak bloğu tamamen değiştirilerek geri yüklenir.