Ariston çamaşır makinesi – hata numarası 08

Ariston'da F08 hatasıAriston çamaşır makinesinde, hiç karşılaşmamış birçok kullanıcı olmasına rağmen, F08 hatası yaygın bir olay değildir. Hata kodu F08, hem eski Ariston çamaşır makinesi modellerinde hem de yeni makinelerde doğaldır. Neyse ki, geliştiriciler bu çamaşır makinelerinin kendi kendine teşhis sistemi için kod setini önceden standartlaştırdılar, böylece Samsung’un çalıştığı, hemen hemen her modelin kendi kodlarına sahip olduğu çamaşır makinelerinde böyle bir durum ortaya çıkmıyor, bu da kafa karışıklığına neden oluyor. Bu yazıda F08 kodunun kodunu çözeceğiz, hangi arızaların arkasında gizlenebileceğini ve bu arızalardan kurtulmanın nasıl daha iyi olacağını anlatacağız.

Ekransız cihazlarda kodun görünümü

Hem eski Ariston çamaşır makineleri hem de yeni Hotpoint-Ariston modelleri ekransız üretilebiliyor. Bu, elbette, cihazın maliyetini düşürür, ancak kullanıcının kendi kendine teşhis sistemi ile iletişim kurmasını zorlaştırır.

Aslında, bir ekranın yokluğunda, makine bir hatayı yalnızca tek bir şekilde gösterebilir – yıkama modu aktivasyonunu, sıkma hızını, su sıcaklığını ve daha fazlasını gösteren bir dizi yanıp sönen ve yanan LED.

Çamaşır makinesinde F08 hatası Hotpoint AristonAncak, her şey ilk bakışta göründüğü kadar umutsuz değildir. Ariston yıkayıcılar için sinyal kodlaması çok karmaşık değildir ve yine de sistem hatalarını tanımak için talimatları dikkatlice okursanız, o zaman genel olarak her şey yerine oturur. Peki, sırayla, Ariston çamaşır makinesi modellerinin farklı satırlarında F 08 hatası nasıl görünüyor?

  1. Margarita serisindeki eski ve biraz nadir Ariston yıkayıcı, lambayı birkaç saniyelik aralıklarla sekiz kez açıp kapatarak F08 hatasını gösterir. Ayrıca bir anahtar veya kilit resmi olarak parlatılan kapağın kilitlenmesini göstermekten sorumlu lamba sürekli yanmalıdır.
  2. Ariston AVL veya AVSL yıkayıcı, yanıp sönen bir “zamanlayıcı gecikme” göstergesi ile birlikte ultra parlak kapak kilidi göstergesini kullanarak bir F08 hatası oluşturur.
  3. Hotpoint-Ariston Low-End, ARSL ve ARXL rondelalarının daha yeni modellerinde, F08 hatasının karşılığı, “Spin” kelimesinin ve işlevlere karşılık gelen yanma lambalarının yanında bulunan sık sık yanıp sönen LED olacaktır.
  4. Hotpoint-Ariston Aqualtis’te F08 hatası, elli derecelik bir sıcaklığı gösteren yalnızca bir yanıp sönen gösterge ile gösterileceği için tanınması en kolay olanıdır.

ekransız bir Ariston çamaşır makinesinde f08

Kod nasıl çözülür?

Ariston veya Hotpoint-Ariston yıkayıcılarında F08 hatasının yorumlanması çok kuru ve sönük. Bir “ısıtma hatası” gibi görünüyor. Hayırsever, bu metni okuduktan sonra hiçbir şey anlamayacak. Ya çamaşır makinesinde ısıtma elemanı bozulmuştur, bu sıcaklık sensörüdür ya da kablolar zarar görmüş olabilir veya kontrol panosu genel olarak net değildir.

Bu hatayı, üreticinin yaptığı gibi değil, ek açıklamalarla değiştirilmiş bir dilde deşifre etmeye çalışırsanız, durum daha net hale gelir. Özellikle ustalarımız hatayı şu şekilde açıklıyor: “… Ariston veya Hotpoint-Ariston çamaşır makinesinin kontrol ünitesi, ısıtma elemanının devreye girmemiş olmasına rağmen çalışmaya başladığını düşünüyor. Doğal olarak elektronikler çamaşır makinesinin çalışmasını anında bozuyor ve üretiyor. F08 hatası … “

F08 hatasının ana nedeninin ısıtma elemanı olduğu ortaya çıktı, ancak genellikle ısıtma devresinin başka bir bağlantısında – sıcaklık sensörü, kablolama, kontaklar ile ilgili bir sorun var. Biraz daha nadir durumlarda, kontrol ünitesinin kendisi suçludur ve bu arızanın ortaya çıkması için daha nadir durumlar ana basınç basıncı ve devre ile ilgilidir.

Bu hata, programın yürütülmesi sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak program zaten etkinleştirilmiş olmasına ve 10 saniye sonra ekranda F08 mesajı belirmesine ve makine donmasına rağmen çoğunlukla yıkama henüz başlamamıştır.

Çeviri ve analiz ediyoruz

Bir F08 hatasının neden olduğu bir kusur nasıl bulunur ve giderilir, bir Ariston Aquatic çamaşır makinesi örneği göstereceğiz. Böyle bir hatanın genellikle Ariston çamaşır makinesinde 2 veya 3 kez (elektrik kesintisi) yeniden başlatılarak ortadan kaldırıldığına dikkat etmek önemlidir. Bu yardımcı olmazsa, aşağıdakileri yapın:

  • Çamaşır makinesini mümkün olan her şeyden ayırıyoruz ve bir yere çekiyoruz, böylece duruma her yönden uygun bir yaklaşım var;
  • Arka duvarı tutan vidaları sökerek çıkarın;
  • Isıtıcının ve sıcaklık sensörünün kontaklarına giden tellerin yerini tasvir ediyoruz;
    Ariston çamaşır makinesinin ısıtma elemanı üzerindeki tellerin düzenini tasvir ediyoruz
  • Kabloları sökün ve ardından bir multimetre ile, cihaz 20 ila 30 ohm gösteriyorsa, ısıtıcının ve sıcaklık sensörünün direncini ölçün – her şey yolunda ve 1 veya 0 gösteriyorsa, parça değiştirilmelidir.

Isıtıcıya ve sıcaklık sensörüne bağlarsanız, olağandışı bir şey, akım kaçağı, “yapışkanlık” sensörü veya açık devre bulamazsınız, bu nedenle kabloları dikkatlice kontrol etmeniz gerekir. Önce görsel olarak kontrol etsen iyi olur, sonra bir multimetreyi kontrol et. Kablo bağlantısı sağlamsa, sorun ya kontrol ünitesi ya da basınç anahtarı devresindedir. Su seviye sensörünün nasıl kontrol edileceği ve devresi makalede anlatılmıştır. Basınçlı yıkayıcıyı kontrol edinBu yazı çerçevesinde tekrar etmeyeceğiz.

Çamaşır makinesi paneli Ariston Aqualtis

Basınç şalteri devresini kontrol ettikten sonra herhangi bir sapma bulunmazsa, yıkayıcının elektronik ünitesinde bir arıza olduğunu kabul etmelisiniz. Bir elektronik üniteyi onarmak asla zor ve pahalı değildir, ancak oraya kendi başınıza girerseniz, ne yazık ki tüm kart için bitebilir, bu nedenle cihazı tamir etmek “kesinlikle bir kuruşa mal olur”. Bu tür sorunların önüne geçmek için Ariston çamaşır makinesinde kendi kendini onaran elektronik fikrini bir kenara bırakmak ve bu konuyu bir profesyonele götürmek gerekir.

Dikkat edin! 100 üzerinden bir durumda, FPS, eski Ariston cihazlarında F08 hatalarının arkasındaki suçlu olabilir. Bu yüzden kaptanı aramadan önce, bu ayrıntıları kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.

Sonuç olarak, F 08 kodundaki bir hatanın genellikle ısıtma veya basınç devresinde bir açıklığı gösterdiğini, ancak kontrol ünitesinde sorunlar olabileceğini not ediyoruz. Bu yüzden teşhis sürecinde olabildiğince dikkatli olmanız gerekir ve en önemlisi, gücünüzü doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerekir, çünkü tüm arızalar kendi ellerinizle giderilemez. iyi şanslar