Ariston çamaşır makinesi – F06 hatası

Ariston'da F06 hatasıModern çamaşır makineleri, bulanık mantık adı verilen akıllı kontrollerle donatılmıştır. Üretici Hotpoint Ariston bir dizi Dialogic makinesidir. Çamaşırın ağırlığına, su sertliğine, kirliliğe ve diğer parametrelere göre bir program seçmenize izin veren çeşitli sensörler ve sensörler ile donatılmıştır. Bu tür cihazlarda, bir arıza bildiren kendi kendine teşhis sistemi sağlanmıştır. Örnek olarak F06 kodunu kullanan bu sistemi düşünün ve görünümünün nedenlerini öğrenin.

Kod çözme ve nedenleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, F06 hatası yalnızca Dialogic Serisi yıkayıcıların tipik bir örneğidir. Kullanıcı klavyedeki düğmelerin bozuk olduğunu bilir ve bu da yazılım arızalarına yol açar. Aslında, bu çamaşır makinesinin alışılmadık bir tasarımı veya daha doğrusu bir denetleyicisi var. Klavye, tutacağın arkasındaki düğmelerle gizlenmiştir, düğmelere erişim sağlamak için bu tutacağın ortasına tıklamanız gerekir. Klavyede döndürme ve hızlı yıkama dahil olmak üzere 9 düğme vardır.

SM Ariston Dialogue Serisi

F 06 hatasının nedeni şunlar olabilir:

  • Kırık düğmeler
  • Kontrol paneli ve kontrolör arasında arızalı elektrik;
  • Hatalı elektronik ünite

Elektrik kontrolü

06 numaralı hata F, elektronik ünite, kontrol paneli veya bu iki bileşen arasındaki devrede bir yerde bir arıza olduğunu gösterir. Bu yüzden yapmamız gereken ilk şey, yıkayıcı kontrol panelini bu markadan çıkarmak.

  1. İlk olarak, yıkayıcının arkasındaki üst kapağın hemen altındaki iki vidayı sökün. Üst kapağı tutuyorlar. Bundan sonra, kapağı biraz değiştiriyoruz ve ardından kaldırıp yana kaldırıyoruz.
  2. Şimdi öndeki çamaşır makinesini sarıyoruz ve deterjan çekmecesini çıkarıyoruz.
  3. Ön panelin uçlarının üstünde, köşelerde, aynı zamanda sökülmesi gereken iki kendinden kılavuzlu vida buluyoruz.
  4. Ardından, toz alıcı için mahfazanın etrafındaki vidaları gevşetin.

Toz kâsesi yerinde iken etrafındaki vidalar çıkarılamaz, ancak çıkarırsanız her şey hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

  1. Şimdi plakayı biraz yukarı çekmemiz gerekiyor ve kendi üzerine çıkarılması gerekiyor. Doğru, burada hassas plastik tutuculara zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Ön paneli çıkardıktan sonra, tahtadan çekme parçasına uyan, düğmelerle ve “Güç” düğmesine giden iki telle çok sayıda kablo göreceğiz. Bu çamaşır makinesinin özel bir tasarımı vardır ve bu arada, özellikle tüm düğmelerin kontaklarını çalmak ve besleme kablolarını kontrol etmek gerektiğinde sakıncalıdır. Ama felsefeye girmeyeceğiz, işe gideceğiz.

Tel yıkayıcı

İlk olarak, her gönderiyi ve her kişiyi kontrol paneli düğmesinden kontrol ediyoruz. Görsel bir inceleme bize ilk izlenimi verecektir. Bir yerde tellerde ve kontaklarda yanma veya erime izleri varsa, onları kesinlikle fark edeceğiz. Görsel bir incelemeden sonra, bir multimetre alıyoruz ve mevcut tüm düğmelerden her bir kişiyi tek tek kontrol etmeye başlıyoruz, hangilerinin çalışmadığını not ediyoruz. Ardından, düğme kontaklarına giden tüm kabloları sürekli kontrol ediyoruz, bu hassas bir iştir, ancak göründüğü kadar uzun sürmez.

Profesyoneller, herhangi bir hatadan kurtulmak için her kişiyi ve her gönderiyi birden çok kez kontrol etmenizi önerir, çünkü yanlış bölümü kaçırırsanız, baştan başlamanız gerekir.

Elbette böyle olacaksa, kırık telleri işaretleriz. Doğrulama tamamlandıktan sonra hasarlı düğme kontaklarını özel oluklardan çıkarmamız, benzerlerini sipariş edip eskileri ile değiştirmemiz gerekiyor. Bundan sonra, kabloları şemaya göre onlara bağlayın. Devreyi alamıyorsanız veya okumada sorun yaşıyorsanız, önce kablolama düzenlemesinin bir resmini çekin ve ardından resme bağlı olarak her şeyi olduğu gibi bağlayın.

Kontakları ve telleri kontrol ederken kusurlu bir eleman bulamadıysanız, kontrol ünitesine dikkat etmelisiniz. Kontrol ünitesinden kontrol paneline elektrik bağlantılarının ve düğmelerin bununla hiçbir ilgisi yoktur. Büyük olasılıkla, elektronik birim suçlanacak, bu kontrol edilmeli! Bu cihazın diğer arızaları hakkında Ariston çamaşır makinesinin onarımı makalesinde bulunabilir.

Elektronik ünite ile ne yaparsınız?

Elektronik ünite onarımı zor bir parçadır. Birincisi, gerekli araca sahip olmalısınız ve ikincisi, bu alanda çalışma becerisine ve bilgisine sahip olmalısınız, üçüncü olarak, ayrıntılara ihtiyacınız var – “bağışçılar”, yani yeniden kaynak yapılması gereken unsurlar. Öncelikle bu öğeleri tahtada, her halkada dönüşümlü olarak bulmanız gerekir. Vakaların% 99’unda bu işe, size yapmanızı tavsiye ettiğimiz usta güveniyor.

Hotpoint Ariston yıkayıcısındaki ünite, arka duvarın yanında makinenin sol alt tarafında bulunur.

Ariston konsolu

Plakanın sabitlenmediği, aksine birçok nüansın cehaletinden dolayı kırıldığı durumlar vardı. Bu parçanın değiştirilmesi de kendine has özelliklere sahiptir. Ve buradaki mesele, elektronik ünitenin kendisinin nasıl çıkarılacağı değil, programlanmış olup olmadığıdır, çünkü program yoksa, o zaman kurmanız gerekir. Ustanın tabiriyle bu, tabloyu “parlatmak” anlamına gelir.

Bu nedenle, F06 hatası bir kod çözücü okurken göründüğü kadar basit değildir. Kendiniz düzeltmek için birkaç nüans bilmeniz gerekir. Risk alacak hiçbir şeyin yoksa ve düzeltmeyi öğreniyorsan, devam et, yol gidiyor!