Ariston çamaşır makinesi – F02 hatası

SM Ariston'da F02F02 hatası, Ariston çamaşır makinelerinin tüm modellerinde tipiktir. Bu hata en yaygın olanlardan biri olarak adlandırılabilir, ancak bu kod her zaman büyük bir arızanın sonucu değildir, hepsi belirli duruma bağlıdır. Kod çözmenin yanı sıra F 02 hatasının nedenleri ve sonuçlarını birlikte ele alalım.

Sembol nasıl görünüyor?

Elbette Ariston çamaşır makinesi türünün tek örneği değil. Ariston markasında, her biri kendi tarzında görünebilecek birkaç düzine araba modeli var. Hata yapmayın, bu, Ariston kendi kendine teşhis sisteminin standartlaştırılmadığı anlamına gelmez, aksine tam tersi, çünkü her modelde ekranda veya kontrol panelinde bilgilerin görüntülenmesi ile ilgili nüanslar vardır. Basitçe söylemek gerekirse, aynı temel içeriğe sahip olan bu hata, farklı şekillerde kendini gösterebilir.

Ekranlı Ariston çamaşır makinelerinde bu hata F02 veya F2 olarak görüntülenebilir.

Ekranlı yıkayıcılarla her şey net, bıçağı çıkarmak için sadece iki seçenek var, peki ya Ariston modelinizde ekran yoksa? Bilgi nereden alınır? Cevap açık – kontrol paneli ile ve ışık göstergeleri yardımcı olacaktır.

 1. Margherita hattından F hata ekranı olmayan Ariston, yanmış bir “anahtar” lambası aracılığıyla 02 rakamıyla görüntülenecektir veF02 kodu Ağ göstergesi birkaç saniyelik aralıklarla (ortalama 10 saniye) iki kez yanıp söner.
 2. Ariston AVL ve AML serisi makineler, LED yanıp sönen “anahtar” ve “Hızlı Yıkama” modunun karşısında yanıp sönen bir ışıkla gösterilen hatayı yayınlar.
 3. Oldukça yaygın olan ARSL, ARL modellerinin Hotpoint-Ariston yıkayıcılarında, F02 kodu, bir Rus panosuysa, bitiş işaretinin karşısına yerleştirilmiş yanıp sönen bir LED veya “program sonu” ile kontrol panelinde görüntülenir. Bazı durumlarda, tüm işlev göstergeleri bitiş lambasıyla aynı anda yanar.
 4. Aristons AQSL, yazıt 30’a karşı bulunan LED’i yanıp sönerek F 02 kodunda bir hata gösterir.0C.

Şifresi nasıl çözülür?

Ariston markasının çamaşır makineleri için hemen hemen tüm talimatlarında, belirtilen sayısal kodlu F hatasının takometrenin arızası veya arızası, motorun açık devresi veya motor arızası olarak yorumlandığı, kontrol ünitesinin belirtilen parçalarla temas kuramadığı yazılmıştır. .

Kod çözme ile kanıtlandığı gibi, F02 hatası oluşturma bir arıza nedeniyle arızalanabilir:

 • taşosensör.
 • motor.
 • Güç kabloları ve bağlantıları.
 • Kontrol ünitesi.

Vakaların% 67’sinde, takometre veya motor nedeniyle F02 kodu görünür. Vakaların% 18’inde kablolama ve iletişim suçlanacak ve vakaların sadece% 15’inde suçlanacak kontrol birimi.

Kilitlenmeleri bulun ve düzeltin

Ariston çamaşır makineleri için arıza servis merkezlerinden, arızaları kontrol etmeye öncelik vermemize yardımcı olan istatistiklere sahip olduğumuz için, dönme aleti ve motorla başlayalım. Ama önce, tanka herhangi bir şey girip girmediğini ve silindiri sıkıştı mı kontrol edin? Bunu yapmak için, silindiri manuel olarak döndürün, eğer dönüş nispeten serbestse, o zaman bu problemden kurtuluruz.

Takometre, motor üzerinde duran ve çalışma sırasında hızını belirleyen özel bir birimdir. Bu bilgileri konsola iletir. Bu arada, bu ünite farklı şekillerde takometre, hall sensörü veya takojen jeneratörü olarak adlandırılabilir.

Yıkayıcı motorun kontrol edilmesi AristonAriston yıkayıcıları genellikle bir anahtarlama motoruna sahiptir, bu da periyodik olarak aşınmış fırçalara sahip oldukları anlamına gelir, bu da bir F02 hatasına neden olur. Bunu kontrol etmek için motora erişmeniz gerekir.

 1. SM muhafazasının arka duvarını çözmek ve duvarı çıkarmak gerekir.
 2. Bundan sonra, tahrik kayışını çıkarın.
 3. Çipi motordan tellerle çıkarın.
 4. Motor vidalarını sökün, hafifçe geriye hareket edecek şekilde itin ve aşağı çekin – motor çıkarılacaktır.

Cıvataları söküp fırçaları çıkarıyoruz. Ariston yıkayıcı 3-5 yıldan daha uzun süredir kullanılmışsa, fırçalar zaten fırçalanmalıdır. Denetlenir ve yenileri ile değiştiriliriz. Fırçalar normal durumdaysa, gövde ve tutturucunun arızasını kontrol ederiz. Bunu bir multimetre ile yapıyoruz. Çamaşır makinesinin onarımını tamamlayıp motorunu kontrol ettikten sonra takometreye geçiyoruz.

Çamaşır makinesinde takometre AristonHall sensörü kontaklarının bağlantısını kesip motordan çıkarıyoruz. Sensörü multimetre ile kontrol edin. Sağlamsa, sensör halkasının iç yüzeylerinin oksitlenip oksitlenmediğini de öğrenebilirsiniz; Ve değilse, telleri ve kontakları kontrol etmeye devam ediyoruz. Daha önce tellerle bağlantısı kesilmiş bir çipe geri dönüyoruz. Öncelikle, her bir gönderinin nasıl yayınlandığını kontrol edelim. Belki bir tanesi asılı ve kelepçelenmesi gerekiyor. Ardından, telleri ve kontakları inceleyin. Olağandışı bir şey görsel olarak algılanamazsa, bir multimetre ile kontrol ederiz.

Motoru, takometreyi ve ona giden kabloları kontrol ederek, olağandışı bir şey bulamazsınız. Bu, bizi ya yukarıdaki ayrıntıları dikkatlice incelemediğiniz ve önemli bir şeyi gözden kaçırdığınız sonucuna götürmelidir ya da basitçe sorunun takometre, motor ve kablolama ile değil, kontrol ünitesiyle ilgili olduğu sonucuna varmalısınız. Bu aşamada, bağımsız araştırmayı durdurmanızı ve deneyimli bir usta davet etmenizi öneririz.

Birincisi, usta çamaşır makinesi elektrikçisiyle çalışma konusunda daha fazla beceriye sahip ve sorunun nüanslarını biliyor. İkincisi, konsolun bağımsız bir incelemesi, bu pahalı parçanın çöpte kalacağına yol açabilir (emsaller vardı). Üçüncüsü, yıkayıcının elektronik kısmındaki kendi kendine müdahale pahalı veya düzeltilemez bir soruna dönüşebilir. Bu sorunun nihai çözümü sizindir, biz sadece elektronik ünitenin kendi kendini onarma sorunları hakkında daha önce ifade edilen görüşü güçlendiren argümanları sunduk.

Ariston yıkama konsolu

Sonuç olarak, Ariston çamaşır makinesinin ekranında aniden beliren F02 kodunun çeşitli parçalarda problemler anlamına geldiğini not ediyoruz. Tam olarak ne olduğunu, sadece “Ev Asistanı” kutusunu açarak ve yukarıdaki öğeleri kontrol ederek, ölçüm aletinin kullanımı dahil öğrenebilirsiniz. Onarım yaparken, önceden bilmeniz gereken nedeni bulana kadar yeni bir motor veya yıkayıcı devir saati satın almanız gerekebilir. İyi bir onarımınız var mı?