Andesit çamaşır makinesi tahliye veya basınç yapmıyor

Indesit suyu tahliye etmezÇamaşır makinesinin Indesit çamaşır makinesinde aniden durması, çamaşır makinesinin programın ortasında donması, boşaltma veya sıkma olmaması sık sık olur. Çamaşır makinesi neden suyu boşaltmıyor ve Indesit, Ariston, Samsung veya başka bir markayı ovalamıyor, çok önemli değil, ama yine de bir fark var. Bu yazıda özellikle Indesit çamaşır makinelerinde bu belirtiye neden olan arızalardan, bu markanın çamaşır makinelerinin teknik zayıflıklarına odaklanarak bahsedeceğiz.

Sorunun temel nedenleri

“Uzun vadeli” meseleyi ertelemeden, “Ev Yardımcısı” nın Indesit’in birleşmeyi ve çıkmayı reddetmesinin ana nedenlerini hemen tartışmaya başlıyoruz. Çoğu, çamaşır makinesinin durumuna bağlıdır. Cihazın modası geçmişse, ayrıca hemen hemen herhangi bir arıza meydana gelebilir, o zaman arızalara gelene kadar tüm dahili elemanları tek tek kontrol etmek gerekir. Teknoloji nispeten yeniyse, yalnızca girintileri içeren daha yaygın “yaralara” odaklanmanızı öneririz.

Ancak, her şeyden önce, yıkayıcı filtrenizde tıkanıklıklar ve yanlışlıkla oraya ulaşan şeyler olup olmadığını kontrol edin. Indesit çamaşır makinenizdeki filtreyi düzenli olarak temizleseniz bile, son yıkayıcınızdaki manşetin altına çorap, külotlu çorap veya bayan iç çamaşırının çekilmeyeceğinin garantisi yoktur.

Filtre temizleme

Filtredeki drenaj borusuna veya göbeğine yapışan çökmüş bir çorap, mutlaka su drenajını önleyecektir ve drenaj yoksa, dönmeye başlamayacaktır.

Her halükarda suyu tanktan boşaltmamız gerekiyor, bu da filtreyi çevirmeden bunu yapamayacağımız anlamına geliyor. Yıkayıcı muhafazasının önünü kaldırın, geriye doğru eğin ve filtre çıkarıldığında suyu içeri doğru boşaltmak için sığ kabın kenarını gövdenin altına yerleştirin. Atık filtresini sökün ve haznedeki tüm sabunlu suyu boşaltın. Filtrenin temiz çıkması, cihazda herhangi bir engel olmadığı anlamına gelmez, o zaman cihazı sökerken boruları da kontrol edeceğiz, ancak bu daha sonra olacak. Şimdi, arızaları kontrol etmeniz gereken parçaların listesini tanımlamamız gerekiyor. Ayrıntılar şu şekildedir:

  • Emniyet kemeri
  • pompa.
  • Takometre.
  • motor.
  • Halı.
  • Kontrol ünitesi.

Emniyet kemeri

Bütçe Indesit marka çamaşır makinesinin iki ana zayıflığı vardır: motor ve tahrik mekanizması. Üstelik bu iki unsurun tasarımı ve kalitesi arzulanan çok şey bırakıyor. İstatistiklere göre, zaten operasyonun ilk yılında, bu 14. markanın her arabası bir motor, kayış veya bir takojen motorla ilgili sorunlarla karşı karşıya.

Bizim durumumuzda bu çok önemlidir, çünkü yukarıdaki sorunların her biri Indesit çamaşır makinesinin suyu boşaltmayı durdurmasına ve çamaşırları zorlamasına neden olabilir. Teste tahrik kayışı ile başlıyoruz.

  • Makineyi en çok boş alanın olduğu yere götürüyoruz.
  • Karşı cıvataları söküp arka duvarı kaldırıyoruz.
  • Çamaşır makinesinin içini kontrol edin.

Kayış kontrol tahriki

Gözümüz çamaşır makinesinin iç detaylarını ortaya çıkardı: büyük ve küçük bir kasnak, silindirler arasında uzanan bir motor kayışı, tankın arka duvarı, büyük kasnağın merkezi cıvatası, motor, ısıtma elemanı ve boşaltma borusu. Esas olarak tahrik kayışı ile ilgileneceğiz. İki elimizle büyük bir kasnak alıp onu bir yönde veya başka bir yönde döndürmeye başlarız.

Kasnak biraz eforla dönmeli ve kayış düzgün bir şekilde sıkılmalıdır. Kasnak dönerken kayış bükülüyorsa veya değişiyorsa, değiştirilmesi gerekir. Zayıf Indesit yıkayıcı kayışını sıkmaya çalışan bazı ustalar, motor tahrikini gevşetip sıkarak kasnağını birkaç milimetre değiştirdi. Sonuç olarak, sorun çözülür ve makine 1-1,5 aydır çalışır, ardından sorun tekrarlanır.Makinenin nispeten uzun bir süre çalışmasını istiyorsanız, kayışı değiştirin. Bu nasıl yapılır, makaleyi okuyun Çamaşır makinesine kemer nasıl takılır?

Gevşek bir kayış, motorun silindiri yüksek hızda dönmesini engeller. Bundan, çamaşır makinesinin takılmasının bir sonucu olarak bir sistem hatası oluşur.

Drenaj pompası

Bazı Indesit çamaşır makinesi üniteleri çok güvenilir ve verimli değildir. Özellikle, çok sınırlı bir hareket pompasına sahiptir ve özellikle bu ifade, Rusya’da toplanan çamaşır makineleri için geçerlidir. Sadece birkaç gün önce, ustalarımız oldukça ilginç bir vakayla karşılaştı. Indesit çamaşır makinesi 3 yıl kesintisiz çalıştı, ardından boşaltma ve sıkma işlemini durdurdu. Master pompayı kontrol etti, elektrik motoru arızasını kontrol etti ve değiştirdi.

Bununla birlikte, yeni pompa da normalden yaklaşık 2 kat daha yüksek bir yükte çalışmaya başladı ve bu kaçınılmaz olarak gelecekte bozulmasına yol açacaktır. Sonuç olarak, pompanın son derece sınırlı hizmet ömrünün ana nedeninin tahliye hortumu çok uzun olduğu ortaya çıktı. Gerçek şu ki, boşaltma hortumu ne kadar uzunsa, boşaltma pompasındaki yük o kadar fazla olur ve bu da içinden daha fazla su itmeye zorlanır. Hortum yanlış bağlanırsa, pompa üzerindeki yük sadece iki veya üç kat artmayabilir.

Pompa değişimi

Açıklanan durumda, çamaşır makinesi sahipleri geldiğinde, kanalizasyon borusundan uzaktaydı. Toplam uzunluğu yaklaşık 8 metre olan bir tahliye hortumu takmam gerekti. Çamaşır makinesini bağlamanın başka yolu yoktu. Pompanın 3 metreden uzun olmayan bir hortum için tasarlandığı göz önüne alındığında, bu çok fazla. Genel olarak, iki seçenek vardır, ya pompayı daha sık değiştirmek ya da arabayı kanalizasyon borusunun yanına koymak, dedikleri gibi, sahiplerine karar verir.

Çamaşır makinesindeki tahliye pompası nasıl kontrol edilir Çıkarın ve ardından gerekirse değiştirin, aynı makaleden öğrenebilirsiniz. Sadece bunun başka bir marka için kıyafetlerin yıkandığı şekilde yapıldığını söylüyoruz ve anlaşılmaz nüanslarla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Motor, takometre ve fırçalar

Motoru, takometreyi ve Indesit yıkayıcı fırçalarını kontrol etmek için, yıkayıcıya alttan yukarı çıkmanız gerekir. Bununla birlikte, pompayı daha önce kontrol ettiyseniz, makine yatay bir konuma yerleştirilir ve nozullu bir tahliye pompası dahil olmak üzere bazı parçalar çıkarılır. Çeki, yıkayıcı motorundan bir demet tel ile kaldırmalı, motoru “pençelerde” tutan vidaları sökmeli ve motoru kendisi çekmeliyiz.

Motor fırçalarını çekin ve değiştirin

Motorun millerden kolayca kaymasını sağlamak için, önce hafifçe hareket edecek şekilde itin, hafifçe çekin ve kendinize doğru çekin. Tüm bunlar, sahibine zarar vermemek için gereksiz çaba gösterilmeden yapılır.

Motoru çıkardıktan sonra, üzerinde onu çıkaran ve bir multimetre ile direnci kontrol eden küçük halka benzeri bir sensör buluyoruz. Her şey sensörle uyumluysa fırçaları çıkarın ve hasar derecesini görsel olarak kontrol edin. Gerekirse fırçaları değiştirin ve son olarak motorların sargı direncini kontrol edin. Gerekirse fırçaları veya takometreyi değiştirebilirsiniz, bobin ile ilgili sorunlar varsa motoru tamamen değiştirmeniz önerilir.

Kontrol Paneli

Indesit çamaşır makinesi konsoluKontrol ünitesi ayrıca Indesit çamaşır makinenizde tahliye ve sıkma sorunlarına da neden olabilir. Doğru, çok nadiren çöker ve benzer semptomlar sergiler, ancak potansiyel suçlular listesinden çıkarılamaz. Asıl sorun, çok az kişinin çamaşır makinesinin elektronik kısmına nasıl düzgün bir şekilde erişileceğini bilmesidir, böylece hiçbir şey zarar görmez. Aslında, amatörler için büyük bir zorluktur ve profesyoneller için birkaç önemsiz şeydir.

Pahalı bir yıkama ünitesini riske atıp ustaya dönmeyiz. Tabii ki, işi için nakit ödeyecek, ama zamandan tasarruf edeceksiniz.Bu arada, kontrolör bozulursa, sonra değiştirilirse, daha fazla ödeme yapmanız gerekecek, bu yüzden parayı harcamaktansa bir uzmana ödeme yapmak daha iyi olabilir.

Sonuç olarak, Indesit marka çamaşır makinesinin en güvenilir çamaşır makinesinden uzak, aksine tam tersi olduğunu not ediyoruz. Bu nedenle, bu makinelerin sahipleri çeşitli arızalarla uğraşmak zorundadır. Bu hatalardan biri, makinenin suyu tahliye etmeyi ve çamaşırları sıkmayı reddetmesidir. Sorunu kendim çözebilir miyim? Neredeyse her zaman mümkün. Nasıl? Alternatif olarak, makalede listelenen yıkayıcının tüm parçalarını kontrol edin ve kesinlikle sebebin altına ineceksiniz.