Alçıpan ne kadar ağırlık tutabilir?

Duvar sanatı, raflar ve diğer asılı dekorlar bir odaya çok şey katıyor ve alçıpanınız sizi zevk almanızı engellememeli. Alçıpan dekorasyon bazı planlama gerektirir, ancak.

Alçıpanın ne kadar ağırlık tutabileceği, ağırlığın nereye ve nasıl monte edildiğine bağlıdır. İçi boş alçıpandaki ince bir çivi zeminde hafif bir resim çerçevesi bile bırakacaktır, ancak doğru donanımı ve tekniği kullanın ve dikey alçıpanınız 100 liraya kadar tutabilir.

Duvar Civataları ve Tavan Kirişleri

Çok yönlü ve dayanıklı olduğu gibi, alçıpan nispeten kırılgandır ve ahşap, alçı veya tuğla duvarın yapabileceği şekilde tırnaklarda ağırlık tutamaz. Sadece alçıpan bir çivi en fazla sadece birkaç kilo tutabilir ve o zaman bile güvenilir bir şekilde tutamaz. Küçük bir resim çerçevesi bir süre kalmalıdır, ancak sonunda ya çivi kayacak ya da alçıpan çiviyi parçalayacak ve düşürecektir.

Dekorunuzu alçıpanın içi boş bir bölümüne asmak yerine, bir duvar saplamasına asmayı hedefleyin. Duvar saplamaları, alçıpan duvarınızın arkasına 16 ila 24 inç aralıklarla yerleştirilmiş dikey çerçeve elemanlarıdır. Bir saplama bulucunuz yoksa, normal bir içi boş ses yerine sağlam bir ses duyana kadar yatay bir çizgide hareket ederken duvara dokunarak saplamaları bulabilirsiniz.

Saplamaya ne kadar ağırlık asabileceğiniz, ne ile astığınıza bağlıdır. 45 derece yukarı açıda sürülen 1 1/2-inç (4d) çivi 20 kilo kadar tutabilir. Bu, küçük ila orta boy resim çerçevesi veya küçük bir duvar lambası veya ekici için yeterlidir. 8 × 10 inç çerçeveli bir fotoğraf, bir gece lambası veya modaya uygun küçük bir tillandsia bitki tutucusu asmak istiyorsanız, bir çivideki çivi iyi çalışır.

Vidalar size daha fazla tutma gücü sağlar ve birkaç # 4 veya daha büyük vida, bir duvar saplamasına sürüldüğünde 100 pound’a kadar tutabilir. Örneğin, 20 kilo ağırlığındaki 3 metrelik bir rafa ve ayak başına yaklaşık 20 kilo ağırlığındaki ortalama boyutlu kitapların bir ayağına sahip olabilirsiniz.

Bu toplam 40 kilo, ancak saplamalara sürülen doğru vidalar, bu ağırlığı bir alçıpan duvarda tutmakta sorun yaşamayacak. Saplamaya 1 inç girecek vidaları seçin. Daha azı ve ahşabı tutmazlar, ancak daha fazla vidaları hasar riski altına sokar.

Tavanlar, yerçekiminin aşağı doğru doğrudan çekilmesi sayesinde başka bir konudur. Ortalama 2 × 4 tavan kirişleri, kullandığınız asılı donanıma bakılmaksızın yaklaşık 15 ila 20 pound’dan daha fazla tutamaz. Toprağın, suyun ve bitkinin birleşik ağırlığına sahip 5 inçlik bir saksı bu ağırlığa kolayca ulaşabilir. Bu aynı zamanda küçük bir tavan fanının ortalama ağırlığıdır, ancak bunların hareketlerinin oluşturduğu ekstra basınç nedeniyle özel takviye gerektirir.

2 × 6 veya 2 × 8 kirişlerle, biraz daha fazla ağırlık asabilirsiniz, ancak yaklaşık 30 kilodan fazla bir şey için kirişleri desteklemeniz ve muhtemelen iki katına çıkarmanız gerekir. Tavan kirişleri arasına 2 × 4 engelleme takmak, yük taşıma kapasitelerini arttırmanın başka bir yoludur.

İhtiyacınız olan bir saplama bulamıyor musunuz? Alçıpanıza daha ağır bir eşya asabilirsiniz, ancak bunu güvenli bir şekilde yapmak için özel asılı donanıma ihtiyacınız olacaktır.

Ankrajlar ve Geçiş Cıvataları

Alçıpan ankrajları ve geçiş cıvataları , vidalara ekstra tutma gücü sağlayan asılı donanımlardır. Vidanın alçıpanı kavramak için kullanabileceği yüzey alanını arttırarak, ankrajı ve vidayı alçıpana bağlayan basınç oluştururlar. Bu donanımı kullanmak için önce ankraj veya değiştirme cıvatasını alçıpanın içine monte edip vidayı sürün.

Bir Alçıpan kaç kilo
,
Alçıpan ölçüleri Fiyatları
,
ALÇIPAN Profili
,
Beyaz Alçıpan
,
1 palet Alçıpan kaç adet
,
Alçıpan Çeşitleri
,
Tavan alçıpan Fiyatları
,

Birkaç tip çapa mevcuttur ve iş için doğru olanı büyük ölçüde ne kadar ağırlık asmak istediğinize bağlıdır. Bir çapanın tutma gücü genellikle ambalajın üzerinde listelenir. Tutma gücü, asmayı planladığınız ürünün ağırlığını karşılamalı veya aşmalıdır. Yer de önemlidir. Tavanlar için sadece molly cıvatalar veya mafsallı cıvatalar kullanın.

Bunun ötesinde, ankrajın ambalajında ​​çalışabileceği bir dizi alçıpan kalınlığı listelenmelidir. Çoğu ev alçıpanı 1/2 inç kalınlığındadır, ancak saplamaların 24 inç aralıklı olduğu yerlerde, genellikle daha kalın 5/8-inç alçıpan kullanılır.  

Doğru Donanımı Seçmek

Genleşme ankrajları – Ayrıca alçıpan fişleri olarak da adlandırılır, boyutlarına bağlı olarak duvarlarda 5 ila 25 kilo tutabilir, ancak tavanlar için uygun değildir. Havlu rafları gibi duvar için tasarlanmış ürünler genellikle ucuz yapılmış plastik dübellerle birlikte gelir, ancak güvenilir tutma gücü istiyorsanız, daha sağlam bir çapa kullanarak daha iyi olacaksınız.

Dişli ankrajlar – Genleşme ankrajlarından daha kalın olduklarından, bunlar 25 ila 75 pound arasında olabilir, ancak tavanlarda kullanılmamalıdır. Montaj delikleri, genleşme dübellerinden daha kolaydır, çünkü bir pilot deliğe ihtiyaç duymazlar.

Kovan tipi ankrajlar (molly cıvatalar) – Bunlar duvarlarda 25 ila 50 pound arasında tutabilir. Tavanlarda, duman alarmları veya 10 ons’tan ağır olmayan ışıklar gibi küçük eşyaları tutabilirler. Alçıpan kalınlığınız için doğru boyutu elde etmek burada özellikle önemlidir, çünkü büyük boyutlu bir cıvata etkili bir şekilde tutulmaz.

Geçiş cıvataları (kelebek ankrajlar) – Ciddi tutma gücü için bunlar en iyi seçimdir. Plastik geçişlerin tutma gücü yaklaşık 20 pound dururken, metal geçişler duvarlarda 100 pound’a kadar tutabilir. Tavanlarda kullanım için en iyi seçimdir, ancak bu durumda, geçiş cıvataları duvarlarda yaptıkları tutma gücünün sadece 1 / 3’üne sahiptir ve 15 kilodan fazla güvenilir bir şekilde tutamazlar.

Duvarın arkasını açmak için pilot deliğe doğru şekilde takılmaları gerektiğinden, diğer çapalara göre takılması biraz daha zordur. Tavanınıza 15 kilodan daha ağır bir şey asmak istiyorsanız, düzgün bir şekilde güçlendirilmiş bir tavan kirişine takmanız gerekir.

Alçıpan kırılgan görünebilir, ancak duvarınızı düzgün bir şekilde astığınız sürece asmak isteyebileceğiniz neredeyse her şeyi tutabilir. Mümkün olduğunda duvar saplamalarınızdan yararlanın, ancak bu bir seçenek olmadığında, alçıpan ankrajları size resimlerinizi, raflarınızı ve yetiştiricilerinizi koymak için ihtiyacınız olan ekstra tutma gücünü verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir