Adım adım – suni çim nasıl döşenir

Bakımı azaltın ve açık alanınızın görünümünü kolayca artırın.

Bahçeye suni çim Nasıl döşenir
,
Balkona suni çim halı Nasıl döşenir
,
Toprak üzerine suni çim
,
Suni Çim
,
Suni Çim Halı
,
Landscape çim Halı
,
Suni Çim yapıştırıcısı
,
Suni çim döşeme
,

İnsanların gerçek çimlere daha az bakım alternatifi aramaları şaşırtıcı değildir. Suni çimin nasıl döşeneceğini öğrenmek, düzenli biçme, otlama ve sulama ile büyümek ve sağlıklı kalmak için zor olabilecek bir çim ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Tüm bunları dikkate aldığınızda, sorunsuz bir yeşil bahçe oldukça çekici bir olasılık gibi görünüyor.

Neyse ki, sentetik çim sadece görünüşte değil, aynı zamanda kurulum kolaylığı da önemli ölçüde iyileşti. Fayans ve rulolarda mevcut olan bu ürün, size gerçek şeye benzeyen biçilmemiş çim sağlamak için bir dizi uygulama sunar.

Bu kullanışlı adım adım işlemle sentetik çimin nasıl döşeneceği hakkında bilmeniz gereken her şey için okuyun ve tüm yıl boyunca harika görünen bir bahçeye sahip olursunuz, hiçbir çaba gerektirmez.

Halı sahaya nasıl döşenir

Adım 1: Kazı

İlk olarak, sentetik çiminizi döşemeyi planladığınız alanı kazmanız gerekir. Tüm yabani otları, kayaları ve döküntüleri temizleyin ve istenen yüksekliğe kadar bir dizi dize çizgisi belirleyin. Kullanışlı bir ölçere ihtiyacınız varsa, standart bir ev tuğlası kadar yüksek olan 75 mm derinliğe ulaşana kadar toprağı kazın.

2. Adım: Kompakt

Ot matını döşeyerek yapılabilecek tabanınızı sıkıştırmanız gerekir. Verimliliğini sağlamak için yaklaşık 50 mm’lik bir çakışma olduğundan emin olun. Bölgeye su püskürtün ve bir plaka sıkıştırıcı kullanarak tabana sağlam bir şekilde bastırın.

Adım 3: Çim döşeme

Gerçek çimi döşemeden önce ince bir ince kum tabakası yayın ve tırmıkla düzleştirin. İlk çim parçanızı ölçün ve kesin, ancak ekstra 50 mm bıraktığınızdan emin olun. Yerine yerleştirin ve kalan adımları tekrarlayın.

4. Adım: Parçaları birleştirme

Koruyucu desteğin yarısını soyun ve bir rulo çim bandı takın. Her seferinde sadece 600mm desteğin soyulmasını ve iki kenarı birleştirerek sağlam olduğundan emin olmak için sıkıca bastırın.

5. Adım: Kenarları kırpma

Keskin bir maket bıçağıyla, küçük bölümlerde kenarları dikkatlice kesin. Her zaman çimin altından kesmek en iyisidir.

Adım 6: Çimlerin güvenliğini sağlama

Çevre çevresinde ve eklemler boyunca, merkez boyunca 600 mm ile 300 mm boşluklarda çim pimleri kullanın. Bu, yeni çiminizin güvenli olmasını sağlayacaktır. Son olarak, taneye karşı biraz ince, kuru kum fırçalayın.

Suni çim beton üzerine nasıl döşenir

Sentetik çimin güzelliği, beton da dahil olmak üzere çoğu yüzeye monte edilebilmesidir. Dış mekan beton alanlarınıza biraz renk vermek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: Alanı drenaj açısından inceleyin

İlk olarak, sentetik çim eklediğiniz beton alanda drenaj sorunu olmadığından emin olmak istiyorsunuz. Yüzeyi temizleyin, böylece kaya veya döküntü kalmayın ve yüzeyin düz olduğundan emin olun.

Gerekirse, alanınızın drenaj özelliklerini artırmak için drenaj hücre kareleri uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için, drenaj hücresi plastik karelerini hava ve nemin çimlerin altına akmasını teşvik etmek için alanın etrafına düzensiz yerleştirin. Evcil hayvanlarınız varsa bu özellikle iyi bir fikirdir.

2. Adım: Ölçün

Sentetik çim satın almadan önce, ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirlemek için yüzey alanınızın uzunluğunu ve genişliğini ölçün. Sentetik çiminizi aldığınızda, ihtiyacınız olan uzunlukta kesin.

Adım 3: Beton yüzeye sabitleyin

Sentetik çimleri beton alanınıza yerleştirin ve çift taraflı yapışkan bandı geriye soyarak veya yapıştırıcıyı kullanarak (hangi seçeneğin çim türünüze bağlı olduğuna bağlı olarak) uygulayın.

Çift taraflı yapışkan bant, yalnızca bandın üst plastik katmanını soymanız ve daha sonra sabitlemek için sentetik çim kenarlarını yapıştırmanız gerektiğinden en temiz ve en verimli seçenektir. Açıkta kalan agregaya tutturuyorsanız daha iyi olabilecek bir yapıştırıcı tutkal kullanıyorsanız, çevre çevresinde 4 mm’lik bir mala ile tutkallayın. Kenarları yapıştırın ve ekstra tutuş için ortasından biraz tutkal ekleyin.

4. Adım: Kum dolgularını fırçalayın ve uygulayın

Ayakta durmasına yardımcı olmak için çimleri fırçalayın, sonra üstüne kum uygulayın ve iyice fırçalayın.

Suni çim kum üzerine nasıl yerleştirilir

Aslında sentetik çiminizi 35 mm’lik sıkıştırılmış keskin kum tabakasına koymanız önerilir. Sentetik çim ile kaplamak istediğiniz zımparalanmış bir alanınız varsa, bu çok önemli olmasa da, harika bir sonuç için yapabilirsiniz!

Adım 1: Zemini sıkıştırın

Küçük alanlar için bir kürek arkası veya daha büyük alanlar için titreşimli bir plaka sıkıştırıcı kullanarak zeminin düzgün ve sıkıştırıldığından emin olun. Tohumların kumda çimlenmesini durdurmak için bir ot zarı koyun. Membranı yaklaşık 50 mm üst üste getirin ve sağ bölgenizin kenarına gidin.

Adım 2: Suni çim döşemek

Mükemmel kenarı yapmak için kırpabilmeniz için yaklaşık 50mm ekstra suni çim bırakın. Çim kenarlarını birleştirin, yapıştırıcıyı soyun ve kağıtları yerine sabitleyin. Yapıştırıcının almasını sağlamak için tabakaları aşağı bastırın, bunu bir dakikadan fazla yapmanıza gerek yoktur.

3. Adım: Kırpma

Sayfalarınızı keskin bir bıçak kullanarak kesin ve düzeltin ve özellikle duvarlar ve çimleriniz arasında boşluk olmadığından emin olun. Keserken asla çimleri yırtmayın ve her zaman keskin bıçaklar kullanmayın. Sentetik çiminizin kenarlarından birinde malzeme döşeme varsa, döşemeden önce çıkardığınızdan emin olun.

Adım 4: Düzeltme

Bazı topraklama pimlerini kullanın ve yeni çimen alanınızın çevresini sabitlemek için kabaca her 200 mm’de bir açıyla zemine çivileyin. Bu, ekstra güvenlik ekleyecek ve insanlar üzerinde yürürken levhalarınızın hareket etmemesini veya kaymamasını sağlayacaktır.

Daha da fazla güvenlik istiyorsanız, merkezden ek topraklama pimleri ekleyebilirsiniz. Sadece bir açma tehlikesini önlemek için aynı hizada olduklarından emin olun. Asla çok fazla sahip olamasanız da, denize girmenize gerek yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular

Suni çim altına ne koyarsınız?

Bu gerçekten suni çiminizi koyduğunuz yüzeye bağlıdır. Örneğin, kir veya aklı başında döşiyorsanız, zemini sıkıştırmalı ve düzleştirmeli, sonra çimlerinizin altına bir ot paspası bırakmalısınız. Bu sadece paspaslarınızı sabitleyebileceğiniz bir yüzey sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yabani otların yüzeye çıkmasını önleyerek yapmanız gereken bakım miktarını da azaltır.

Çimenizi betonlu bir alana döşiyorsanız, temiz ve drenaj yapabildiğinden emin olun ve gitmeye hazırsınız!

Suni çim için zemini nasıl hazırlıyorsunuz?

Suni çim döşemek istediğiniz herhangi bir yüzeyin yabani otlardan, kayalardan ve döküntülerden arındırılmış olması ve mümkün olduğunca kompakt ve düz olması önemlidir. Çimenlerinizi toprak veya kum üzerine döşediğiniz durumlarda, bir yabani ot paspası gerekecektir. Bu, hem paspasınızın altındaki zemini kumda çimlenebilecek fidelerden hem de yabani otların içeri girmesini önleyerek çimlerinizin yüzeyinden koruyacaktır.

Ayrıca, üssünüzü olabildiğince düz tutmak ve çiminizi döşedikten sonra topaklar olmadığından emin olmak iyi bir fikirdir. Bu sadece daha profesyonel görünmekle kalmaz, aynı zamanda yeni döşemenizde hiç kimsenin seyahat etmeyeceği anlamına gelir.

Suni çimleri doğrudan toprağa koyabilir misiniz?

Evet ve hayır, bölgeyi hazırlamanız ve toprak ile çim arasına bir ot paspası döşemeniz gerekecek. Bu size sadece çim plakalarınızı korumak için bir şey vermekle kalmaz, aynı zamanda çiminizin yüzeyini ve toprak altında kalmasını sağlarken aynı zamanda bakım sürenizi de azaltır.

O kadar güvenli olmayacağı için çim plakalarınızı doğrudan toprağa tutturmanız önerilmez. Bunu yaparsanız, kendinizi sentetik çiminizi istediğiniz kadar erken ayarlamanız gerektiğini göreceksiniz.

Artık tüm yıl boyunca tertemiz bir bahçeye sahip olmaya hazırsınız!

Artık suni çiminizi çeşitli yüzeylere nasıl yerleştireceğinizi biliyorsunuz; mükemmel bakım gerektirmeyen bahçe tamamen sizindir! Bahçeyi istiyorsanız, ancak çimeni kendiniz döşemek için zamanınız veya sabrınız olmayacağına karar verdiyseniz, suni çim kurulumu ,  çim döşeme  ve  çim onarımı sunan birçok göreve bir göz atın  Ayrıca çim biçme  gibi diğer bahçe gereksinimlerine de yardımcı olabilecek birçok yetenekli insan bulabilirsiniz  !

Öte yandan, başparmaklarınız yeşilse ve hafta sonlarını bahçede geçirmeyi seviyorsanız , avlu bahçeniz, arka bahçeniz  ve  ön bahçeniz için diğer yararlı DIY iyileştirme fikirlerimize göz atın  . Biraz hafif bir okuma size açık alanlarınızı iyiden harikaya götürmek için gerekli becerileri verebilir! 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir