50+ Modern oturma odası fikirleri

Oturma odanız evinizin merkezidir, bu nedenle kişiliğinizin ve tarzınızın gerçek bir yansıması olan sıcak ve davetkar bir yer olmalıdır. Ancak trendler zamanla değişiyor, bu yüzden oturma odanızın her zaman taze görünmesini sağlayacak en sevdiğim modern oturma odası fikirlerinden 50 tanesini bir araya getirdim.

Öyleyse, vakit geçirmeyi sevdiğiniz bir oturma odası yaratmanın anahtarları nelerdir? İlk önce, alanınızı 21. yüzyıla taşımanız gerekir. Bunu İskandinavya’dan parlak renklere, ışıkla biraz sıcaklık eklemeye, yeni bir halı sermeye veya duvara resim asmaya kadar pek çok farklı stille yapabilirsiniz. Bu kadar çok fikir varken, nereden başlayacağınızı bilmek çok zor olabilir. Ama arkanıza yaslanın ve rahatlayın, çünkü tüm araştırmayı sizin için yaptım.

1. Rahat olun

Bir oturma odası düşündüğümde aklıma gelen ilk şey rahat minderler ve oturmak için rahat bir yer. İsteyeceğiniz son şey, özellikle saatlerce kimsenin oturmak istemeyeceği sert, soğuk bir yüzeydir.

Bu nedenle, oturma odanızı rahat unsurlar içerecek şekilde güncelleyebileceğiniz küçük yolları düşünün. Örneğin bu modern oturma odasını ele alalım. Dokulu minderli büyük gri bir kanepe içerir. Ve kışın soğuyabilecek ahşap döşeme yerine ayaklarınız için yumuşak bir yüzey sağlamak için altında büyük bir tüylü halı var.

2. Bir stil seçin ve ona bağlı kalın

Bu oturma odası, farklı bir modern çiftlik evi tarzına sahiptir. Ve göze bu kadar güzel görünmesinin nedeni, tasarımın tüm alan boyunca tutarlı olmasıdır. Kanepe ve perdelerde gri kullanılmış, perde çubuğuna ve pencere çerçevelerine siyah entegre edilmiş, deri minder, dokuma sepet, kilimdeki boşluktan tavan kirişi ve döşeme tahtalarından kahverengi dokunuşlar dokunmuştur. ve ahşap sehpa.

3. Işığın içeri girmesine izin verin

Doğal ışığın, bir alanı başka türlü olabileceğinden daha büyük ve esintili hissettirmeye yardımcı olabileceği bir sır değil. Bununla birlikte, alanınızda ışığın içeri girmesine izin veren büyük pencereler varsa, ışık kaynağını engellemek için hiçbir şey yapmayın. Karanlık perdeleriniz varsa, onları atın! Bunun yerine, beyaz, krem ​​veya hatta şeffaf bir şey gibi daha açık bir seçenek seçin. Ve perde çubuğunu tavana mümkün olduğunca yakın astığınızdan emin olun, çünkü bu alanınızı açacaktır. Ve uzun mobilya parçalarını ışığa karşı koymamaya dikkat edin.

4. cam sehpa

Camdan daha modern bir şey söylenemez. Öyleyse oturma odanızdaki bir parçayı yeni bir şeyle değiştirmek istiyorsanız, neden eski sehpanızı bir cam sehpayla değiştirmiyorsunuz? Bunu altın kenarlı seviyorum, bu oturma odasını 21. yüzyıla getiriyor. Ve altının kanepenin arkasındaki altın lambalarla nasıl bütünleştirildiğini seviyorum.

5. Renkli oturma odası

Alanınıza biraz renk katmaktan korkmuyorsanız, neden tamamen dışarı çıkmıyorsunuz? Gerçek şu ki, her parçanın parlak olması gerekmiyor. Bu karanlık kanepe gibi alanınızı topraklamak için tek bir renk seçebilirsiniz. Ardından bir halı, yastıklar ve önemli dekor parçalarıyla renk ekleyin.

6. Bar arabası

Bunlar şu anda kesinlikle trend. Alanınızı biraz daha meraklı hissettirmek istiyorsanız, bir bar arabası ve güzel içecekler ekleyin. Bu, özellikle boş bir duvarı biraz renk ve doku ile doldurmak için yararlıdır. Bar arabanızın her seviyesini farklı bir şeyle doldurun – biri içeceklerle, diğeri süslü bardaklarla ve diğeri dekorla.

7. Meşgul ve eklektik

Özünde maksimalist iseniz, bu sizin için bir seçimdir. Kişiliğinizi gizlemeyin – sergileyerek parlamasına izin verin. Yalnızca en sevdiğiniz okumaları saklamak için değil, aynı zamanda aile resimlerini ve yadigârları da yerleştirmek için bir kitaplıktan en iyi şekilde yararlanın.

8. Mavi kadife kanepe

Şık bir oturma odası için seçim budur. Kadife ile ilgili iyi olan şey, altın veya pirinç eşyalarla birleştirildiğinde çekici olabilmesi veya gündelik ahşap vurgularla giyilebilmesidir. Şahsen bu tasarımın, duvardaki güzel tabloya bir cam ve altın ayaklı sehpa, altın bir lamba ve altın içermesini seviyorum.

Biraz daha inspo mu arıyorsunuz? Bu 60 oturma odası fikrine göz atın .

9. Eski ve yeni parçaları karıştırın

Alanınızı tamamen elden geçirmek istemiyorsanız, birkaç yeni parçayı zaten sahip olduklarınızla birleştirerek başlayabilirsiniz. TV dolapları veya kanepeler gibi daha yüksek fiyatlı ürünleri saklamak isteyebilirsiniz . Ve sonra yeni bir halı, tek bir oturma koltuğu veya sanat eserleri ekleyin.

10. Benekli duvarlar

Oturma odanızı süslü bir duvarla daha modern hale getirin. Bu özellik duvarı basitçe duvara güvenli yapıştırma noktalarından oluşur. Bunun gibi duvar çıkartmaları çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Ve onlar hakkındaki en güzel şey, onları sürekli değiştirebilmenizdir. Tarzınız geliştikçe duvarınız da gelişebilir!

Bir özellik duvarı hayal gücünüzü gıdıklıyor mu, ancak bunun sizin için doğru olduğundan emin değil misiniz? Merak etmeyin, çünkü 40 özellikli duvar fikrinin tamamını sizin için bir araya getirdim .

11. Siyah dokunuşlu beyaz

Bu, klasik bir oturma odasına modern bir dokunuş çünkü oturma odanıza ne kadar beyaz entegre ederseniz, o kadar iyidir. Beyaz koltuk, sehpa, lamba ve daha fazlasını düşünün. Ve sonra yastıklar, resim çerçeveleri ve hatta sehpa kitaplarıyla birlikte siyah pops ekleyin. Sonuç, eğlenmek için mükemmel bir yetişkin odasıdır.

12. Resimleri asın

Çarpıcı bir galeri duvarıyla yanlış gidemezsin. Ve bununla ilgili en iyi şey, sadece bir sanat eseri değil, aynı zamanda çok kişisel olması. Bu size misafirlerin görmesi için en sevdiğiniz aile fotoğrafları da dahil olmak üzere resimleri asma fırsatı verir. Eski hatıraları, en sevdiğiniz alıntıları veya nesiller boyunca aktarılan özel öğeleri ekleyebilirsiniz.

Resim asma yardımı ile asmanıza yardımcı olacak birini bulun .

13. Kırmızı ve mavi

Bu en popüler renk seçeneği olmayabilir, ancak kırmızı ve mavi şaşırtıcı derecede iyi bir uyum sergiliyor. Bu görünümü yaratacaksanız, anahtar, odadaki diğer unsurlar boyunca her iki rengi de örmektir. Örneğin duvardaki, sehpadaki ve minderlerdeki resimlerde. Ayrıca temel bir renge sahip olmak da yararlıdır. Bu tasarımda görebileceğiniz gibi, mavi koltuk baştan aşağı krem ​​renginde ve ayrıca kırmızı oturma koltuğunda krem ​​bir yastık var.

14. Renkli açıklama sandalyeleri

Modern oturma odanıza renk patlaması eklemenin tek yolu minderler değil, ancak bu alandaki pembe-mor pembe yastıklar harika görünüyor! Rengi birleştirmenin bir başka yolu da bir veya iki renkli oturma sandalyesi eklemektir. Bu oturma odası, kahverengi deri kanepeye modern bir dokunuş katan iki mavi koltuk içerir.

15. Karanlık ve huysuz

Modern bir oturma odasına sahip olmak için tamamen aydınlık ve aydınlık gitmek zorunda değilsiniz. Alanınızı daha karamsar ve erkeksi hissettirmek için karanlık özellikler ekleyebilirsiniz. Bu oturma odasında abajurlar, koyu renkli bir kanepe ve iki koltuktaki yastıklarla zevkli bir şekilde siyah eklendi. Ve kesinlikle bunaltıcı da hissettirmiyor. Beyaz kitaplık ve pencerelerden geçen ışık oturma odasına doğru miktarda denge sağlar.

16. Desenli bir halı seçin

Oturma odanızı neredeyse hiç iş yapmadan tamamen dönüştürmenin bir yolu, bir halı eklemektir. Döşeme tahtalarınız veya fayanslarınız varsa, halı ayaklarınızın altında rahat ve yumuşak bir şey görevi görecek. Ancak sadece bu değil, halı aynı zamanda odanın tonunu da belirler. Odanız için bir tema oluşturmak için halınızdaki renkleri kullanın. Örneğin bu halıyı alın. Nötr açık bej ile kontrast oluşturan koyu, koyu çizgiler vardır. Bu yumuşak bej, odanın geri kalanında koltukta, duvar sanatında ve hatta ahşapta kullanılmıştır.

17. İskandinav minimal’i seçin

Nötr temalı bu oturma odası bir nefes temiz hava. Ne kadar davetkar olduğunu seviyorum! Çok minimal ve temiz ama sıcak. Tarz İskandinav gibi görünse de, duvardaki tüylü tabure ve goblenle baştan aşağı işlenmiş bir boho dokunuşuna da sahip.

Boho etkisini seviyorsanız, işte eviniz için düşünmeniz gereken birkaç bohem oturma odası fikri .

18. Bir renk şemasına bağlı kalın

Oturma odanızı tamamen modern bir alan gibi hissettirmenin en basit yolu, birkaç temel renk ve dokuya bağlı kalmaktır. Bu örnekte, tasarım doğal bej, kum ve hardal sarısı tonlarını içeriyor. Bu renkler yerdeki halılarda, ahşap ayaklı dokuma abajurda, bankta, hardal yastıklarında ve muhteşem sanat eserinde kullanılmıştır.

19. Bir mum yak

Bazen alanınızdaki en büyük farkı yaratan küçük dokunuşlardır. Ve bir mum yakmak veya sehpaya taze bir çiçek vazosu koymak kadar basit olabilir. Oturma odanızın misafirler için davetkar ve rahat hissetmesini sağlayan bu dokunuşlardır. Ve bunun gerçekleşmesi için çok fazla para harcamanıza gerek yok. IKEA’da çok sayıda uygun fiyatlı mum ve sahte çiçek ve yeşillik bulabilirsiniz.

20. Lambalarla atmosfer yaratın

Gündüz evinizdeki ışığı filtrelemek için bol miktarda pencereniz olsa da, oturma odanızın gece nasıl görüneceğini hatırlamanız gerekir. Elektrikli ışık kaynaklarınız söz konusu olduğunda, tek bir tavan lambasına güvenmeyin. Odanın gölgede kalan kısımları görüş alanından çekilerek odanın daha küçük görünmesine neden olur. Birden fazla ışık kaynağı getirmek ve katmanlı, sıcak aydınlatılmış bir alan oluşturmak için zemin ve masa lambalarını kullanın.

21. Sevdiğiniz bir TV ünitesi seçin

Bir TV ünitesi, oturma odanızdaki ana mobilya parçalarından biridir. Eski ve paslıysa, gerçekten kötü görünebilir. Benzer şekilde, TV’niz için çok küçükse veya küçük oturma odanız için çok büyükse , gerçekten yerinde görünmeyebilir. Modern oturma odası tasarımınızı düşünürken, TV ünitelerini araştırmak için zaman ayırın – sonuçta, muhtemelen bir süre bir tane tutacaksınız! Ayrıca, alanınızın ölçümlerini almayı unutmayın, böylece hangi parçanın en iyi uyacağını tam olarak bilirsiniz.

22. Renk ve doku ile oynayın

Modern oturma odaları sıkıcı olmak zorunda değil ve kesinlikle tamamen beyaz olmak zorunda değiller. Alanınızı patlatacak farklı renkler ve dokularla oynamaktan korkmayın. Bu tasarıma bir göz atın – bunu çok etkili bir şekilde yapıyor! Pom-pom halısı gerçekten farklı ve sehpa da çok ilginç. Ve bir de köşede yumuşak pembe kap var. Alanınızda büyük bir fark yaratan bu küçük, benzersiz dokunuşlardır.

23. Sarı kadife ve leylakla cesur olun

Bu, onu öne çıkarmak için etkileyici özellik parçalarını içeren basit, minimal bir oturma odasıdır. Hardal sarısı kadife kanepe bu odanın tonunu belirliyor. Açık mor bir yastık ve mor ve palmiye baskı sanat eseri ile birleştiğinde, burayı çok modern bir oturma odası haline getiriyor!

24. Duvarın yarısını boyayın

Belki oturma odanızın ihtiyacı olan tek şey hızlı bir kat boyadır. Bu, alanınızın dinamiğini tamamen değiştirebilir. Örneğin bu odayı ele alalım. Duvar yarı yarıya turkuaz mavisi boya ile boyanmıştır. Bu, mobilyalar için gerçekten ilginç bir zemin sağlar.

Ismarlama boya işleri için düz çizgiler ve sabit bir ele ihtiyaç duyulduğunda, tüm boyama ihtiyaçlarınız için en iyisi profesyonellere bırakılır .

25. Modern sanattan ilham alın

Bu oturma odası çağdaş bir sanat müzesine ait gibi görünüyor. Bu alanı gerçekten yapan şey tavandan sarkan büyük kurulumdur. Bu, oda için bir odak noktası oluşturur. Ve bunun gibi bir sanat eserine sahip olmanın iyi yanı, çok fazla şeye ihtiyacınız olmamasıdır. Koyu mavi koltuk, oturma sandalyeleri ve dikdörtgen sehpa, ana özellikten kopmadan bu odaya zarafet katıyor.

26. Taşı kucakla

Bu oturma odası çok modern, temiz ve minimaldir. Ancak taş duvar aynı zamanda rustik bir dokunuş katıyor ve şömine için güzel bir temel sağlıyor. Çimento duvarına, çıplak tuğlaya veya taş duvara sahip olacak kadar şanslıysanız, onu kucaklayın ve bir duvar haline getirin.

27. Orman temasıyla eğlenin

Dış mekanı yeşillik ve avuç içi izleriyle içeri getirin. Bu oturma odası, kendi eklektik havasını yaratmak için birkaç farklı stile sahiptir. Yuvarlak sehpa bölmeleri çok İskandinav hissi veriyor, ancak dokuma sandalye biraz boho görünüyor. Gri koltuk moderndir ve minderler doku ve sıcak bir dokunuş katar. Ancak bu odanın en iyi yanı, sağdaki yükseltilmiş saksılı avuç içi ve duvardaki muhteşem orman temalı duvar halısı boyunca bitkilerin birleşimi.

28. İlginç şekiller seçin

Mobilyalarınızı seçmek söz konusu olduğunda, aynı eski şekillerle gitmek zorunda değilsiniz. Kumaş üç kişilik bir kanepenin karşısında iki modern siyah deri ve metal sandalye içeren bu odadan ilham alın. Sol duvar boyunca sanatın eklenmesi, aksi takdirde oldukça minimalist olabilecek bir alanda ayrıntı yaratır.

29. Yeşil ve yapraklı yapın

Oturma odanızı daha modern hale getirmenin bir başka yolu da, tüm şekil ve boyutlardaki yeşilliği birleştirmektir. Ve dürüst olmak gerekirse, konu bu tür şeyler olduğunda, ne kadar çok olursa o kadar iyi! Bu tasarım yeşili temel olarak kullandı – onu iki koltukta ve odanın her tarafındaki saksı bitkileriyle görebilirsiniz. Uzak koltuğa bir yastık ve küçük sehpanın üzerine çiçeklerle hardal sarısı dokunuşunun eklenmesine bayılıyorum.

30. Deri ve siyahı birleştirin

Bu kombinasyonla yanlış gidemezsin! Oturma odalarında deri ve siyah uzun süredir kullanılmaktadır. Ancak geleneksel olarak, karanlık alanlarda karamsar, erkeksi bir his yaratmak için kullanılırlar. Çepeçevre beyaz duvarlar ve geniş pencereler ile bu oturma odasının aydınlık ve parlak olmasını seviyorum. Bu, siyah ve kahverengi deri bir odanın aksi takdirde sertliğini yumuşatır ve kadınsı ile erkeksi arasında doğru dengeyi sağlar.

31. Rahat bir kabine modern bir dokunuş ekleyin

Geleneksel olarak kabinler çok karanlık ve loştur. Ancak, rahat beyaz bir koltuğu ilginç bir şekilde birleştirerek, bu alan daha modern bir dokunuş haline geliyor.

32. Mobilyaları karıştırın ve eşleştirin

Farklı stil unsurlarını birleştirerek vintage bir alana modern bir dokunuş katın. Bu görünümü elde etmek için, bu oturma odası, arka duvarda ahşap bir fotoğraf çerçevesi ve sağda yuvarlak bir ayna bulunan temiz ve kavisli çizgilerin bir karışımını kullanıyor. Ve Fas halısı ve koyu turuncu koltuk gibi blok renklerle karıştırılır.

33. Köşeleri unutma

Köşeler genellikle bir odanın en çok unutulan kısımlarıdır. Ama biraz yardımla güzel görünebilirler. Bu küçük noktalara gelince, yan sehpalar ve lambalar gibi pratik unsurları göz önünde bulundurun ve çiçekler gibi güzel bir şey ekleyin.

34. Eril ile dişilliği birleştirin

Beyaz ve açık rengi koyu kahverengi ve deri ile eşleştirerek tüm ailenin seveceği bir alan yaratın. Bu modern oturma odası, iki deri oturma sandalyesi, koyu ahşap özellikler, beyaz tuğla ve beyaz duvarlar ve beyaz bir sehpa ile bunu çok iyi başarıyor

35. Tüm aile için bir kanepe ekleyin

Modern oturma odanızı tasarlarken geleceğe dönük düşünmek önemlidir. Alanınızda kimin zaman geçireceğini düşünüyorsunuz? Büyük bir ailen var mı? Çok misafir ağırlayacak mısın? Öyleyse, bu büyük kanepe gibi herkesin sığabileceği mobilyaları seçtiğinizden emin olun.

36. Dekoru unutma

Yaşamınız pek doğru gelmiyorsa, bir şeyleri eksik olabilir. Vazolar ve sepetler gibi küçük eklemeler, alanınızda büyük bir fark yaratabilir. Oturma odanızı daha çok ev gibi hissettirmek için bu eşyaları TV ünitesi veya sehpa gibi boş yüzeylerin üzerine yerleştirin.

37. Şöminenizin etrafını çerçeveleyin

Oturma odanızda şömine gibi önemli bir parça varsa, mobilyalarınızı etrafına çerçeveleyin. Bu, ona bir merkez noktası verdiği için alanınızın bitmiş hissetmesine yardımcı olacaktır.

38. İki farklı kanepe seçin

Yaygın inanışın aksine, mekanınız için tek bir tür mobilyaya bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Geniş bir oturma odanız varsa, stilleri karıştırmak ve eşleştirmek için kesinlikle daha fazla özgürlük vardır. Bu oturma odası harika bir örnek – solda beyaz bir kanepe ve sağda bacaklarda deri kahverengi bir kanepe var.

39. Basit tutun

Oturma odanıza yapmak isteyeceğiniz son şey, onu aşırı karmaşık hale getirmektir. Bazen işleri basit tutmak en iyisidir. Ve bu tasarım, eşleşen kanepeler, yastıklar ve baştan sona tutarlı bir renk şemasıyla bunu çok iyi yapıyor.

40. Şöminenize detay ekleyin

Kutudan çıkmış bir tasarım fikri için, neden şömine tasarımınıza şekiller eklemiyorsunuz? Bunun ön tarafında güzel desenli karolar var ve bu oturma odasında oldukça etkileyici bir odak noktası oluşturuyor.

41. Hava akışı oluşturun

Oturma odanızın tüm yıl boyunca serin kalmasını sağlamak için tavana modern bir vantilatör asın, bu kaygan siyah olan gibi!

42. Kıyı heyecanı yaratın

Evinizi hayalinizdeki sahil evi gibi hissettirmek için ahşap, mavi ve beyazı kullanın. Beyazı temel olarak tutun ve koltuğunuza, tablolarınıza ve yastıklarınıza mavi dokunuşlar ekleyin.

43. Yeşil özellikli bir duvar boyayın

Renkli bir duvarla mekanınıza hayat verin. Bu sevimli yeşil renk, beyaz ve lacivert ile güzel görünüyor.

44. Bir sıra koltuk ekleyin

Doldurmanız gereken fazladan biraz alanınız varsa, ahşap bir bank koltuğu ekleyin. Bunlar şu anda tüm öfke ve çok kullanışlıdır! Bunları fazladan bir koltuk olarak kullanın veya görsel efekt için üzerine kitap veya bitki koyun.

45. Açıkta kalan tuğlayı saklayın

Açık tuğlalarla, özellikle kaygan siyah ve bol beyaz gibi çağdaş dokunuşlarla birleştirildiğinde yanlış gidemezsiniz.

46. ​​Doğal kalsın

Renk paletinizi doğal tutarak kesintisiz ve modern bir alan yaratın. Bu, oturma odanızın yoğun görünmesini önlemenin ve taze görünmesini sağlamanın en kolay yoludur.

47. Bir açıklama ışığı asın

Alanınızı ışıkla dönüştürün! İşlerin pratik tarafı bir yana, bu katmanlı mum benzeri parça bu oturma odasına ilgi katıyor ve baştan sona koyu renkleri bir araya getiriyor.

Ancak bakmanız gereken tek aydınlatma seçeneği bu değil, üzerinde düşünmeniz gereken çok sayıda zemin lambası, aplik ve tavan ışığı var. İşte başka bir 35 oturma odası ışık fikri .

48. İspanyol stilini benimseyin

Böyle modern bir oturma odası yaratmak için İspanya’da olmanıza gerek yok. İlginç desenler, dokular ve bitkilerle İspanyol dokunuşlarını benimseyin ve kendi kişisel zevkinizle birleştirin.

49. Her şeye bir yer verin

Oturma odanızın yol kenarına düşmesine izin vermenin en hızlı yolu, onu düzensiz bırakmaktır. Ancak her öğenin bir yeri varsa, bu problemi yaşamazsınız. Ya tüm dağınıklığı tamamen ortadan kaldırın ya da her şeyin gözden uzak bir yerde saklanmasını sağlamak için akıllı raflar ve depolama kullanın!

50. Yan sehpa ekleyin

Bu, modern oturma odanıza basit bir ektir, ancak genellikle göz ardı edilir! Oturma odanızın çekiciliğini artırmak için bu katmanlı yuvarlak masa gibi çağdaş bir yan sehpa ekleyin.

Bir cevap yazın