35+ Mutfak Depolama Sistemleri ve Kiler Düzenleme

Aletlere ve diğer ekipmanlara kolay erişim, mutfakta depolama sistemleri ve kiler düzenlemenin ana ilkesidir. Günlük pişirme ve yemeğiniz için ihtiyacınız olan her şey parmaklarınızın ucunda olmalıdır.

İçerik:

  1. Odadaki düzen nasıl düzenlenir?
  2. Mutfak dolapları
  3. Küçük eşyalar için askı kutuları
  4. Büyük Bulaşık Depolama
  5. Köşe dolabı
  6. Gıda için kiler
  7. Yiyecek ve Yıkama Alanı
  8. Pişirme ve Pişirme Alanı

Yaygın soru:

Merhaba checopie!

Mutfak dolaplarını düzenlemenin en iyi yolu nedir?
Mutfağımı nasıl düzenli tutabilirim?
Mutfak çekmecelerimi nasıl düzenli tutabilirim?
Mutfak depolaması nedir?
Mutfak dolaplarını düzenlemenin 10 adımı nedir?
Mutfağımı dolapsız nasıl düzenleyebilirim?
Mutfağımı dolapsız nasıl düzenleyebilirim?
Küçük bir mutfağı nasıl temiz tutarsınız?
Nasıl organize oluyorsunuz?

Cevap:

Mutfakta Depolama Alanları: Odadaki Sipariş Nasıl Düzenlenir?

Depolama, birçok faktör nedeniyle iyi bir organizasyonun temelidir. En önemlisi bu konuya entegre bir yaklaşımdır. Disiplinden ve kurallara uyumdan başlayarak, her şeyi yerinde satın almaların dikkatli planlamasına geri döndürmek. Bunu yapmak için, kasıtlı olarak gerekli şeyleri saklayacağınız bölgeler oluşturmanız gerekir.

Birçok mutfak, sürekli bir şeyler aramak ve sürekli bir karmaşa ile hayal kırıklığı yaratıyor. Bazı şeyleri saklamak kolay olsa da, sadece dağınıklığı gideren mutfak ürünleri ve aksesuarları da vardır. Böylece çözülmesi gereken iki soru ortaya çıkıyor:

  1. Mutfağın işe katkıda bulunacağı şekilde depolanması ve hazırlanması için bir oda nasıl düzenlenir? Ana şey önceden düşünmektir: ne, ne sıklıkta ve hangi aşamada ihtiyacınız var ve ayrıca nereye yerleştirmek daha iyi olmalı?
  2. Odadaki mutfak aletlerinin optimum seçimi ne olmalıdır? Doğru mobilya armatürlerinin tercihi budur. Dolapları seçin: mutfağı belirli kullanıcıların ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza izin veren, alt, üst, açısal olanları ve çekmece şeklinde son derece işlevsel mekanizmalarla. Bu, envanter ve yiyecek arasında erişimi kolaylaştırmaya ve düzeni sürdürmeye yardımcı olacaktır.

Mutfakta Çeşitli Eşyaları Saklamak İçin Hangi Mobilya Var?

İyi bir organizasyon, iç mekanın işlevselliğini arttırır ve mutfaktaki kaosu kolayca ortadan kaldırır. Bu nedenle, envanter ve depolama alanı, modern mutfak mobilyaları için iyi düşünülmüş çözümler gerektirir. Büyük tencere ve kapakları, kırılgan çatal bıçak takımı, baharat kutuları, küçük ev eşyaları görünmez, ancak aynı zamanda kolayca erişilebilir. Sonuçta, mutfaktaki farklı depolama alanları düzeni sağlamak için vazgeçilmezdir.

  

Küçük Öğeler için Asma Kutuları Kullanma

Mutfakta yukarıda belirtilen baharatlar gibi en küçük şeylerle başlayın. Otları rastgele kutulara ve kutulara saçmak veya daha da kötüsü, açık plastik torbalara koymak yerine, sıkıca kapalı cam kutulara koymak çok daha iyidir. Daha sonra kapları organizatöre, şu anda ihtiyacınız olan baharatları hızla bulan ve tazeliğini garanti eden sığ bir çekmeceye (kayma olasılığı olmadan) yerleştirebilirsiniz.

Çeşitli boyutlardaki çekmeceler için plastik düzenleyiciler kullanarak, çatal bıçak takımı ve tirbuşon, pizza bıçağı vb. Gibi küçük mutfak aletleri gibi diğer ürünleri de düzenleyebilirsiniz. Tüm küçük aksesuarlar yerlerini bulacaktır.

  

Büyük Yemekler için Tezgah Altı Geniş Dolap

Tencere, tava, fritöz vb. Hacimli ürünler ne olacak? En uygun tezgahın altındaki geniş dolaplarda bulunurlar. Ve yine, küçük şeylerde olduğu gibi, geri çekilebilir sistem çekmeceleri onlara hızlı ve kolay erişim sağlayacaktır. Alanı en iyi şekilde kullanmak için, içinde saklamak istediğiniz öğeler için kutunun boyutunu ayarlamaya değer.

  

Köşe Mutfak Dolapları

Köşe dolapları da büyük ekipman ve eşyaları saklamak için iyi bir yerdir. Bununla birlikte, burada yayılma sistemlerinin montajına dikkat etmeniz şartıyla. Bu sistemin rafının kendisinin ayrı noktalarda hafifçe yuvarlandığına dikkat etmek önemlidir, çünkü bu durumda daha oval veya yuvarlak nesneler sığacaktır.

Kapasitif köşe dolapları, kötü erişime sahip geleneksel rafların yerini tam çekmecelerle değiştirmek şartıyla büyük depolama potansiyeline sahiptir. Bu, kullanım açısını önemli ölçüde geliştirirken, değerli açısal alanı en iyi şekilde kullanmanızı sağlar. Tüm içeriğe sınırsız erişim için bir kutuyu çıkarmak yeterlidir.

 

Gıda için Fonksiyonel Kiler Organizasyonu

Mutfakta bakılması gereken ilk alan depolama alanıdır. Düzgün planlamak için, önce aile üyelerinin boş alan miktarını ve satın alma alışkanlıklarını değerlendirmeniz ve ardından gereken dolap ve çekmecelerin türünü ve sayısını seçmeniz gerekir. Mutfakta ayrı bir oda yerine bir kiler düzenlemek en iyisidir. Bu sayede kuru paketlenmiş gıdalara, rulolara ve diğer öğelere doğrudan ve hızlı bir şekilde erişebileceksiniz.

Buzdolabına benzer bir tasarıma sahip depolama sistemine bakın – ürünler kapılarda ve ileriye açılan raflarda saklanabilir. Böyle bir kabinin yanında, soğutulması gereken taze ürünleri saklayacağınız bir buzdolabının yanı sıra yiyeceklerin dondurulduğu bir dondurucuya yerleştirilmesi tercih edilir. Bu sayede her türlü yiyeceğe hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Bu nedenle, ürünleri daha dar dolaplarda saklamak için 150 ila 400 mm genişliğindeki dolaplar için en uygun olan sofistike sistemler kullanılır.

  

Pişirme ve Yıkama Yerinde Depolama Alanı

Yiyecek depolama sistemleri sadece buzdolabının yakınında değil, aynı zamanda pişirme ve yıkama yerlerinde de bulunmalıdır. Yemekler genellikle lavabonun sağında veya solunda ve lavabonun kendisinde hazırlanır, çünkü pişirme için suya erişim gereklidir. Gıda ürünleri ile çalışırken, en büyük miktarda organik atık üretilir, bu nedenle ayırma için kaplarla birlikte doğru çöp kutusunu seçmelisiniz. Doğrudan çekmeceye yerleştirilen sepet setleri gibi çözümler kullanmaya değer. Yıkama bölgenizi tasarlarken, temel deterjanları lavabonun altında sakladığınızdan emin olun.

 

Bulaşık makinesi için en iyi yer, lavabonun ve çöp kutusunun yanında çatal bıçak takımı, tabaklar, bardaklar ve bardakların bulunduğu dolapların yanındadır. Bu düzenleme, bulaşıkları bulaşık makinesine yerleştirmeden önce temizlemenizi ve daha sonra yıkadıktan sonra hızlı bir şekilde dolaplara yerleştirmenizi sağlayacaktır. Küçük tabaklar için ideal depolama sistemleri çatal-bıçak depolama sistemleridir. Bu durumda, plakalar büyük kutulardaki özel alanlara yerleştirilebilir, böylece gerekirse başka herhangi bir yere taşınır.

 

Pişirme ve Pişirme Alanı: Depolama Seçenekleri

Pişirme ve pişirme alanında en önemlisi ocak ve fırındır. Tezgahlarda ve kapalı depolamada kullanılabilen mikrodalga fırınlar, kahve makineleri ilaveler olarak kabul edilir. Dolaplar dışarıya çekilebilen raflarla donatılabilir.

Hem büyük hem de küçük odalarda işlevsel ve aynı zamanda güzel bir mutfak yaratma olanakları neredeyse sınırsızdır. Ergonomi ve sofistike depolama çözümleri, yalnızca mutfakta yemek pişirmekle kalmayıp ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte kalmanın da eğlenceli olmasını sağlar.

Bir cevap yazın