10 yaşında bir çamaşır makinesini tamir etmeye değer mi

10 yıllık bir çamaşır makinesi tamire değerÇamaşır makinesi 10 yaşındaysa ve aniden eskisi gibi çalışmayı reddederse, işletme sahibi ciddi bir ikilemle karşı karşıya kalır. Bir yandan, ünite zaten test edilmiş ve tanıdıktır, diğer yandan onarımlar yeni bir cihaz satın almaktan daha pahalı olabilir. Doğru seçeneği seçmek için, hasar miktarını tahmin etmeniz, sorunun boyutunu belirlemeniz ve bozuk ekipmana yatırım yapmanın fizibilitesini hesaplamanız gerekir. Aşağıdaki öneriler hesaplamalarda yardımcı olacaktır.

Onarımın faydalarını düşünün

On yıllık bir cihazı tamir etmeye değip değmeyeceğini anlamak için, neyin başarısız olduğunu ve sorunu çözmenin ne kadar sürdüğünü bilmeniz gerekir. Kural olarak, bir çamaşır makinesiyle ilgili sorunların% 90’ı, yeni bir model satın almaktan çok daha karlı olan çok az bir parayla sabitlenmiştir. Bu nedenle, arızalı atık su pompasını sarf malzemeleriyle değiştirmek ve ustanın çalışması maksimum 2500 rubleye mal olacak. Tüm tahrik kayışının yıpranmış yerine gerginliği – 1200-1500 ruble. Aynı zamanda, en ucuz çamaşır makinesinin maliyeti 10.000 ruble’den başlıyor.

Ancak bazen faydalar çok net değildir. Elektronik ünite bozulursa, motor yanar veya ayrılmaz tank değiştirilirse, onarım 5-8 bin ve daha fazlasına mal olur. Bu gibi durumlarda, yeni ve daha güvenilir bir cihaza yatırım yapmayı düşünmek mantıklıdır. Unutmayın ki hiçbir ustanın sorun çözüldükten sonra başka kimsenin ortaya çıkmayacağını garanti etmeyeceğini unutmayın. Unutmayın, 10 yaşındaki çocuğun cihazı çok dayanıksız ve çok daha hızlı yıpranabilir. Özellikle çamaşır makinesi bütçeye uygunsa, VEKO, Indesit, Vestel, Virpul veya Zanussi markaları için. Bu makineler “tek kullanımlık” olarak adlandırılır ve tamir edilmez, çünkü 2-3 yıllık izin verilen çalışmalardan sonra ilk fiyatı tamamen haklı çıkarırlar.

İki yıllık hizmetin ardından, BEKO, Zanussi ve Vestel gibi bütçe markalarının çamaşır makinelerini onarmak karlı değil – yenisini almak daha ucuz.

SM ayrılmaz tankı değiştirinDiğer durumlarda, maliyeti 25 bin ruble veya daha fazla olan bir makine arızalandığında ve 3-5 yıl daha tamir etmek için bir neden olduğunda, yeni bir çamaşır makinesi almak için acele etmemek daha iyidir. Dahası, çoğu zaman sorun felaket gibi görünüyor ve usta eğitimci sorunun 1 – 3 bin arasında mütevazı olduğunu tahmin ediyor. Ancak bunun tersi olur ve ısıtma elemanının normal bir şekilde değiştirilmesi, paslı bir durumu, arızalı bir pompayı ve diğer pahalı şeyleri ortaya çıkarır. Bir elektrik motorunu tamir ederken olduğu gibi çoğu zaman diğer arızalardan biri çeker, fırçaları, sürücüyü ve telleri değiştirmeniz gerekir. O zaman ünitenin ömrünü yalnızca altı ay uzatmaya gerek olup olmadığını düşünmeniz gerekir.

Başka bir şey de eski cihazın kırılması durumunda mekanik bir kontrole sahip olmasıdır. Benzer modeller artık mevcut değil, ancak hala tamir ediliyor. İşin sırrı, cihazların yüksek güvenilirliği ve korozyona karşı dirençleridir. Bu nedenle, modern elektronik modeller birçok kez bozulduğu için “mekaniği” onarmak daha karlı. Beş bin kişilik bir yatak kitini tamir etmek bile yeni bir ünite almaktan daha mantıklı olacaktır. Önemli olan, mal sahiplerinin kendilerinin “eski” çamaşır makinesinden utanmaması gerektiğidir.

Eski bir çamaşır makinesiyle ne yapılacağını belirlemek için, oluşan kayıpları dikkatlice değerlendirmeniz gerekir. Yaklaşan onarım yeni bir cihazın satın alınmasına uyuyorsa, seçim açıktır.

Bir arıza aramaya kendinize değer mi?

İşi bir profesyonele emanet edinOnarımların maliyetini yalnızca bir profesyonel bağımsız olarak değerlendirebilir. Bunu yapmak için, uygun bilgiye ve bol miktarda pratiğe sahip olmalısınız. Örneğin, Indesit çamaşır makinesinde rastgele yanıp sönen göstergeleri gördüğünüzde, elektroniği kırdığı için suçlayabilirsiniz. Kontrol panelini onarmak pahalı bir zevktir ve karar eski çamaşır makinesini bırakıp yeni bir model almaktır. Ancak aslında, yanıp sönen ışıklar aracılığıyla sistem, tahliye sistemiyle ilgili sorunları rapor eder.Yalnızca tıkalı çöp filtresini temizlemeniz gerekir, bu genellikle tamamen kendi ellerinizle tamamen serbestçe yapılabilir.

Yalnızca kalifiye bir yıkayıcı onarım teknisyeni arızanın kesin nedenini ve kapsamını belirleyebilir.

Servis personeline hemen başvurmak daha iyidir. Kapsamlı bir inceleme için 400 ila 500 ruble ödeyen çamaşır makinesinin sahibi, birimin yakın geleceği için fiyatları ve tahminleri içeren ayrıntılı bir rapor alacak. Bu arada, daha fazla onarıma ihtiyaç duyan çoğu şirkette danışma ücretsiz olacak, bu yüzden size kalmış.